Türkiye’de 100 binlerce kişi 24 Haziran’da Sandığa Gidemiyor

24 Haziran’da Mevsimlik İşçiler Sandığa Gidemiyor

Türkiye’de 100 binlerce kişi 24 Haziran’da Sandığa Gidemiyor
Türkiye’de 100 binlerce kişi 24 Haziran’da Sandığa Gidemiyor Editör
Bu içerik 1642 kez okundu.

Güneydoğu illeri birçok bölgesinden giden mevsimlik tarım işçi 24 Haziran’da sandık başına gidemiyor.

RuhaNews’e konuşan tarım işçileri 24 Haziran’da yapılacak olan seçimlerde oy kullanmak istediklerini ancak buna imkânlarının el vermediğini söyledi.

Şanlıurfa, Adıyaman ve Mardin gibi Kürt illerinden geçimlerini sağlamak için Türkiye’nin Akdeniz ve iç Anadolu bölgelerine her yıl 100 binlerce kişi göç etmek zorunda kalıyor.

Bu işçiler ailelerin geçimin sağlamak için birçok sıkıntı maruz kalıyor ancak başka bir imkân olmadığı için yine her yıl aynı zorlukları yaşıyor.

Sinan yılmaz (sinoeliko) ve Fuat Durmuş Şanlıurfa’dan Maraş’a ailesi ile birlikte gelen bir mevsimlik işçi. Durmuş, uzun yıllardır işçi olarak bu yolları arşınladıklarını söylüyor.

MUHTAÇ OLMAMAK İÇİN…

Adana’daki tarla işinden sonra Kahramanmaraş’a soğan toplamaya geldiklerini söyleyen Durmuş geliş nedenlerini şöyle özetliyor:

“Adana’daki çalışmayı bitirdik. Kahramanmaraş’a geldik. Burada soğan topluyoruz. Tabi sıkıntılar çok ama bizler çalışmalıyız. Çocuklarımızın rızkını bu şekilde kazanıyoruz. Zahmetli ve zorluyor. Fakat bu kadar insan evde oturup işsiz güçsüz olunca ele muhtaç oluruz. Bizlerde ele muhtaç olmamak için bu şekil her yıl çalışmaya geliyoruz”

ÇOCUKLAR OKULDAN OLUYOR

Çocuklarını okullarından edip işe getirdiklerini aktaran Durmuş, “Mecburuz. Onların okumasını çok istiyoruz fakat imkânlar elverdiği kadarıyla yapabiliyoruz. Çocuklarımızı okullarından izin alıyoruz. Okuldaki idareciler bizlerin durumunu bildikleri için bizlere çok da zorluk çıkarmıyor.  Bizlere orada imkân bulursanız çalıştığınız tarla veya bölgeye yakın okullara çocuklarınızı gönderin diyorlar. Tabi iş sezonu olduğu için bu biraz zor oluyor” dedi.

Mevsimlik işçi olmanın zorluklarının bunlarla sınırlı olmadığını belirten Durmuş, “Bazen aylarca çalışıyoruz. Hakkımızı alamıyoruz. Bazen oluyor ok düşük ücret ödeniyor. Bu bizleri çok mağdur ediyor çok da hak iddia edemiyoruz” ifadelerini kullandı.

 ‘BİZLERİ KABUL ETMİYORLAR’ ALGISI

Mevsimlik işçilerin şiddet görmesine ilişkin Fuat Durmuş şunları söyledi:

“Bizler evlerimizden kalkıp buralara kadar geliyoruz. Bazen şiddet de görebiliyoruz. Bizler şuana kadar böyle bir şey yaşamadık ancak Ankara, Eskişehir’de bu tip olayları duyduk. Şiddet görenler bizlerden birileriydi. Bazılarını tanıyorduk. Bu tip olaylar çok üzücü. Geçtiğimiz günlerde arabamla Maraş’ın içinde arabamla gidiyordum biri bana korna çaldı. Plakamdan şüphelendiğini düşündüm. Plaka kodum 21 olduğu için olsa gerek. Yani durum böyle olunca bizleri buralara kabul etmiyorlar algısına kapılıyoruz”

SEÇİMDE OY KULLANMAK ZOR

24 Haziran seçimlerinde oy kullanmak için Şanlıurfa’ya dönemeyeceklerini belirten Durmuş, “Yol uzun iş var. Sezon başlamış bu sezonda seçim olunca bizim gibi tüm işçiler oy kullanmakta zorluk çekiyor. Yalnız partiler oy kullanmak için işçileri oy kullanmak için taşıyorlar. Bizlerde böyle bir imkân olsa gidip oylarımızı kullanıyoruz. Geçen dönem de biz Hatay’da çalışıyorduk bir parti geldi bizleri aldı. Gittik oylarımızı kullandık geldik” şeklinde konuştu.

RuhaNews’a konuşan diğer bir mevsimlik işçi olan Ramazan Gül ise tam 17 yıldırı bu işi yaptığını söylüyor.

Geçimlerini tarım işçiliğinden sağladıklarını söyleyen Gül, ailem ve çocuklarımla 17 yıldan fazla bir süredir buralara soğan toplamaya geliyoruz. Geçimimizi bundan sağlıyoruz” dedi.

SİYASİLERE GÜVEN YOK

24 Haziran seçimlerinin yapılacağını bildiklerini ancak siyasilere artık güven kalmadığını aktaran Gül şöyle konuştu:

“Bir seçim var birkaç gün sonra biliyoruz. Ancak siyasiler oy zamanı geldiğin gelip bizlere yalvarıyorlar. Seçim bittikten sonra yani işleri bittikten bizi arayan soran yok. Ankara’ya gittiklerinden sonra telefonlarımıza cevap bile veren olmuyor.

Seçim öncesi kapıları ve telefonlarımız sürekli sizlere açık diyorlar ancak sonrasında bular hepsi yalan çıkıyor. 17 yıldır bizler bu çadırlarda her yıl yaşam mücadelesi veriyoruz. Hangi siyasi buna çözüm bulmuş. Ve yanımızda olmuş”

Mevsimlik işçiliğe başladığından bu yana iş sezonuna denk gelen seçimlerin hiç birinde oy kullanmadıklarını belirten Ramazan Gül, “Bizler bu işe başladığımızdan beri iş sezonuna denk gelen seçimlerde hiç oy kullanamadık. Çünkü yol parası yok. Bizi alan da olmadı. Burada bizim için bir çalışmak daha avantajlı geliyor. Kimse bir yevmiyeyi cebimize çalışmadan koymuyor. Bizler çalışarak kazanabiliyoruz” dedi.

BİNLERCE OY KULLANILMIYOR

Mevsimlik işçi olarak gelen tüm işçilerin oy kullanmadığını aktaran Gül, “Burada binler işçinin oyu boşuna gidiyor. Kimse oy kullanmaya gidemiyor. Buradan bir otobüs tutsak bin ila bin 500 arası para ödenecek bu parayı biz ödesek kimin günahı bize gelecek. Kim bizi biliyor. Kimler bizi soracak.” diye konuştu.

(K24)

 

24 Haziran’da Mevsimlik İşçiler Sandığa Gidemiyor
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beytüşşebap'ta dağ keçisi vuran şahsa ceza
Beytüşşebap'ta dağ keçisi vuran şahsa ceza
Salgın döneminde oto yıkamaya talep %85 arttı
Salgın döneminde oto yıkamaya talep %85 arttı