Şoför ve TIR Sahipleri dertli

Şanlıurfa Mardin ile Şırnak ‘ta TIR Sahipleri Ve Şoförler: Kazancımızın Yüzde 80’ini ‘Vergi’ olarak alıyorlar

Şoför ve TIR Sahipleri dertli
Şoför ve TIR Sahipleri dertli Ruha News Editör
Bu içerik 413 kez okundu.

Şoför ve TIR Sahipleri dertli 

Şanlıurfa Mardin ile Şırnak -Silopi’de nakliyecilik yapan TIR sahipleri ve şoförler, “Gümrük”, “Kantar”, “Yol”, “X-ray”, “Saha”, “Mazot” ve “Gümrük Mesai” adı altında ödedikleri masraflardan şikayetçi. TIR sahipleri ve şoförler yüzde 80’ini “vergi” olarak ödediklerini söyledi. 

Şırnak’ın Silopi ilçesinde nakliye firmalarıyla kendi hesaplarına çalışan TIR sahipleri ve götürü usulü çalışan şoförler, “Gümrük”, “Kantar”, “Yol”, “Yıllık Yol”, “X-ray”, “Saha”, “Mazot” ve “Gümrük Mesai” adı altında yaklaşık 500 ile 800 dolar arasında “kira, harç, işgaliye ve vergi” ödemelerinden dolayı iflasın eşiğine geldiklerini dile getirdi.

Gelirin Yüzde 80’i ‘Vergi’ye Gidiyor

Yaşadıkları sıkıntıları “Habur Kaptanları Platformu” adıyla sosyal medya üzerinden dile getiren araç sahipleri ve şoförler, kendilerinden alınan ücretlerin haraç boyutuna ulaştığını belirtiyor. “Türkiye’de aldığımız şoförlük kiramızın hepsini Irak’ta bırakıyoruz” diyor. Silopi’de bulunan tek TIR sahasına 30 TL ücret verdiklerini dile getiren Kaptan, karşı tarafta bulunan 3 sahaya ayrı ayrı 10’ar Dolar ücret verdiklerini vurguladı. Ortalama bin Dolar taşıma bedeli alan şoförlerin, birçoğu Peşmergeler tarafından olmak üzere, “Gümrük”, “Kantar”, “Yol”, “Yıllık Yol”, “X-ray”, “Saha”, “Mazot” ve “Gümrük Mesai” adı altında yaklaşık 500 ile 800 dolar arasında “vergi” verdiklerini kaydeden Kaptan, iflasın eşiğinde olduklarını söyledi. 

Şoför ve TIR Sahipleri dertli
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AB Delegasyonu HDP Bursa Ziyaretinde Bulundu
AB Delegasyonu HDP Bursa Ziyaretinde Bulundu
Mardin’deki çatışmada yaralanan bir kişi yaşamını yitirdi
Mardin’deki çatışmada yaralanan bir kişi yaşamını yitirdi