ABD’nin yaptırım kararına Ankara'dan ilk tepki: Tedbir alacağız

Beyaz Saray’ın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'e yaptırım uygulanacağını açıklamasına Ankara’dan ilk tepki geldi.

ABD’nin yaptırım kararına Ankara'dan ilk tepki: Tedbir alacağız
ABD’nin yaptırım kararına Ankara'dan ilk tepki: Tedbir alacağız Ruha News Editör
Bu içerik 221 kez okundu.

ABD’nin 2 yıla yakın tutukluluğunun ardından ev hapsine alınan papaz Andrew Brunson’ın ‘durumuyla’ ilgili rol üstlendiği belirtilen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'e yaptırım uygulanacağını açıklamasıyla ilgili kararına Ankara'dan ilk tepki geldi. Habertürk'ün haberine göre, bir Hükümet yetkilisi tarafından yapılan açıklamada "Türkiye, elbette tedbirlerini alacak, ABD tarafı bir adım atarsa bu adımlara cevap verecektir" denildi.

 Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

 "Şu anda ABD makamları ile görüşmeler sürüyor. Bu görüşmeler karşılıklı anlayışa dayalı ve oldukça yapıcı bir atmosferde sürüyor. İki ülkenin de geçmişten gelen güçlü bağları ve stratejik işbirliği var. Görüşmelerde iki taraf da bu ilişkileri koruyacak iradeyi ortaya koydu.

 ‘TAHLİHSİZLİK OLUR’

 ABD tarafında, bu görüşmelere ve kurulan diyalog mekanizmasına rağmen, kamuoyuna yansıtıldığı gibi bir “ekonomik yaptırım” çalışması içerisine girilmesi talihsizlik olur. Görüşmeler bu kadar yapıcı bir havada geçerken, bu sürece geri döndürülemez şekilde zarar verilme çabası kabul edilemez.

 ‘ABD ADIM ATARSA BU ADIMLARA CEVAP VERİLECEKTİR’

 Türkiye bu diyalog sürecinin iki ülke için de olumlu sonuçlar vermesini amaçlıyor. Ancak elbette, ABD’den olası bir yaptırım kararına mütekabiliyet esasına göre cevap verilecektir. Bu kapsamda hükümetimiz, ABD’nin kararına karşı bir yaptırım listesi hazırlamak üzere çalışmalara başladı. Türkiye, elbette tedbirlerini alacak, ABD tarafı bir adım atarsa bu adımlara cevap verecektir.

 ‘İKİ ÜLKE İLİŞKİLERİ ONARILMAYACAK ŞEKİLDE ZARAR GÖRECEK’

 Kurulan diyalog mekanizmasının işletileceğini, ABD tarafında aklıselimin ve diplomasinin galip geleceğini umuyoruz. Aksi takdirde iki ülke ilişkileri onarılmayacak şekilde zarar görecektir"

 

mezopotamyaajansi.org

ABD’nin yaptırım kararına Ankara'dan ilk tepki: Tedbir alacağız
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AB Delegasyonu HDP Bursa Ziyaretinde Bulundu
AB Delegasyonu HDP Bursa Ziyaretinde Bulundu
Mardin’deki çatışmada yaralanan bir kişi yaşamını yitirdi
Mardin’deki çatışmada yaralanan bir kişi yaşamını yitirdi