Mardin'de uçan eşek

5 yaşından beri uçurtma uçuran ve 14 yaşından beri uçurtma yapan 27 yaşındaki Mardinli Uçurtma ustası Zahit Mungan, damlardan uçurtma uçurmanın verdiği zevkin yerini hiçbir şeyin alamayacağını söylüyor.

Mardin'de uçan eşek
Mardin'de uçan eşek  Editör
Bu içerik 263 kez okundu.

Bugüne kadar en büyük desteğin ailesinden geldiğini söyleyen Mungan’ın uçurtma tutkusu büyüdükçe, internetten bununla ilgili bilgilere ulaşıp dedesinden kalma dikiş makinesiyle de önce paraşüt bezinden uçurtmalar yapmaya başlamış.

Büyük ebatlardaki, temalı uçurtmaların yapımı aylarca sürdüğü için, Zahit Usta'nın annesi ve kardeşleri de dikiş ve süsleme konusunda ona yardımcı oluyor.

Mungan, bölge kültüründe önemli bir yeri olan "Şahmaran" figüründen 8 metrelik, 3 boyutlu büyük bir uçurtma yapmış.

Yine benzer boyutlarda "Eşek" figürlü üç boyutlu bir başka uçurtma da Mardin semalarında dolaşıyor.

HAYALİ İNSAN UÇURMAK

Kendi geliştirdiği bir alet ile cep telefonunu uçurtmaya bağlayıp havadan fotoğraf çeken Mungan, bunu daha da ileriye taşıyarak, 1,5 kilo ağırlığındaki fotoğraf makinesini uçurtmaya bağlamış. Bu teknikle çektiği fotoğraflarından seçtiği 30 tanesi ile üç farklı kentte sergiler açmış.

Mungan, fotoğraf makinesini uçurduktan sonra sıra en büyük hayalinin uçurtmayla insan uçurmak olduğunu belirtiyor.

27 yaşındaki Mungan, bu hayalini de geçen yıl gerçekleştirmiş. Parasled uçurtma modelinden 10 metre uzunluğunda, 6 metre yüksekliğinde paraşüte benzeyen bir uçurtma yapmış. Yapımı beş ayda tamamlanan bu uçurtmanın dünyanın en büyük uçurtması olduğunu söylüyor.

Uçurtma bittiğinde onunla uçacak ilk gönüllüyü de bulmayı başarmış. 55 kiloluk kız kardeşi Ceylan, abisinin yaptığı uçurtmaya tutunarak yerden beş metre yükselerek kısa bir mesafe uçmuş.

Zahit, güvenlik tedbirleri alınması halinde uçurtma ile daha yüksek ve uzun süreli uçmanın mümkün olduğuna inanıyor.

 

 (Kaynak BBC)

Mardin'de uçan eşek
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Boğaziçi Köprüsü’nde intihar iddiası
Boğaziçi Köprüsü’nde intihar iddiası
DEAŞ’tan Kaçan 2 Kadın Urfa Sınırında Yakalandı
DEAŞ’tan Kaçan 2 Kadın Urfa Sınırında Yakalandı