Güneydoğu bölgesinde Başlık parasına ‘makul’ çerçeve

Şırnak’ın İdil ilçesi merkez mahalle muhtarları, yükselen altın fiyatları ve ekonomik kriz nedeniyle başlık parası ve altın konusunda tavsiye kararı aldı.

Güneydoğu bölgesinde Başlık parasına ‘makul’ çerçeve
Güneydoğu bölgesinde Başlık parasına ‘makul’ çerçeve Ruha News Editör
Bu içerik 451 kez okundu.

İdil’in merkez Turgut Özal Mahallesi, Yukarı Mahalle, Yeni Mahalle, Atakent Mahallesi ve Yeni Mahalle muhtarları, yeni evlenecek gençlerden istenmesi makul olan düzeyde altın miktarı tavsiyesinde bulundu.

5 MUHTARIN İMZA ATTIĞI TAVSİYE KARARINDA ŞU İFADELER KULLANILDI:

“Malumunuz şu anda altın fiyatları ateş pahasıdır. Şu an evlenebilecek olan bir şahıs bu borçların altından kalkamamaktadır. Gençlerimizin evlenebilmesi için Şırnak genelinde şu altınların istenmesi vicdanen yeterlidir:

- 2 çift 30 gramlık burma bilezik

- 1.5 metre zincir 60’lık

- Bir çift küpe

- Kapı ardı parası da olmayacak

- Kız gelin bel bağlama parası 100 TL

Evlenecek tüm kardeşlerimize hayırlı olması temennilerimi sunuyorum. Bu projeye tüm Şırnak il ve ilçe köylerini davet ediyorum.”

NELER İSTENİYOR?

Turgut Özal Mahallesi Muhtarı Hidayet Sakçak, “5 muhtar olarak başlık parasına dikkat çekmek istedik. Altın fiyatları da epey yükselmiş durumda. Ayrıca süt hakkı, kapı arkası gibi adetler de eklenince gençler belini doğrultamıyor. Biz de muhtar arkadaşlarla böyle bir tavsiye kararı aldık. Camide de dile getirdik, halka da anlattık” dedi.

Başlık parası olarak 100 bin liraya kadar talepte bulunulduğunu belirten Sakçak, “Beyaz eşya, mobilya da 40-50 bin lira. Gençler artık evlenemiyor. Gençlerin hem kendi arlarında hem de aileleriyle aralarında da sorunlara neden oluyor” diye belirtti.

Bunun bu bir âdet olduğunu söyleyen Muhtar Sakçak, “Evlenecek kızın değer görmesi için bunların istendiği söylenir. O kısmı bir noktaya kadar anlaşılır ama Türkiye’nin de şartları ortada. Herşey hergün pahalanıyor. Bu yüzden de gençler evlenemiyor. Bunun ayıp olduğunu ve istenen para ve altın miktarının azaltılmasını söyledik. Gençler çok olumlu tepki verdi” şeklinde konuştu.

Karardan beri henüz bir düğün ya da evlilik olmadığı için, bu tavsiyeye uyulup uyulmadığı ise dolayısıyla henüz bilinmiyor.

İŞSİZLİĞE DE DİKKAT ÇEKEN SAKÇAK, ŞUNLARI ANLATTI:

“Herkes iş güç sahibi ya da varlıklı değil. Evlenmek isteyenler aylarca evlerinden uzakta çalışmak zorunda kalıyor. Bu da başlı başına bir sorun. Diğer yandan kuyumcu, mobilyacı, beyaz eşyacı borcunu isteyecek. Fırsatçılık yapanlar da oluyor. Borcun vadesi geçince faiz bindirenler var.”

Karara İlçe Müftüsü Mahmut Yıldırım ve medrese hocalarından da destek gelmiş. Medrese hocaları bunun haram olduğu yönünde fetva vermiş.

Öte yandan Şırnak merkez ve diğer ilçeleri ile Mardin’in Midyat ilçesinden destek verenler oldu. Sosyal medyada da yerel sayfalarda paylaşılan tavsiye metni, olumlu geri dönüşler alıyor.

BAŞLIK PARASI EL YAKIYOR

Yukarı Mahalle Muhtarı Mehmet Şerif Eğdemir de, “Başlık parası var bölgemizde ve insanlar felç olmuş durumda. İstenen başlık paraları insanı gerçekten felç ediyor. Bu kararı muhtar arkadaşlar, müftü bey ve imamlarla birlikte aldık. Güzel bir düşünce olduğu kanaatindeyim. İnsanlar sevindi” dedi.

Bir düğünün 150 - 200 bin liraya malolabildiğine belirten Muhtar Eğdemir, “Geçtiğimiz günlerde bir kız kaçırma olayı yaşandı. 300 bin lira istendi, en son 250 bine indirdiler. Ancak normal kız istemelerde de masraflar aynı tutarı bulabiliyor. Çünkü gelinden ziyade gelinin erkek kardeşi için de altın isteniyor. 7 çift bilezik, 3 metre zincir... Bu liste uzayınca 150 bin lirayı buluyor” diye anlattı.

Köylere de bu tavsiyede bulunduklarını belirten Eğdemir, “Onlar da destek verdi, sevindiler. Birçok kişi bizi arayp tebrik ediyor ancak uygulamaya geçildiğine dair somut bir bilgimiz yok” diye konuştu.

 

(Kaynak:K24)

 

Güneydoğu bölgesinde Başlık parasına ‘makul’ çerçeve
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AB Delegasyonu HDP Bursa Ziyaretinde Bulundu
AB Delegasyonu HDP Bursa Ziyaretinde Bulundu
Mardin’deki çatışmada yaralanan bir kişi yaşamını yitirdi
Mardin’deki çatışmada yaralanan bir kişi yaşamını yitirdi