Bursa'da 1 Eylül Dünya Barış Günü Kutlaması

Bursa'da 1 Eylül Dünya Barış Günü Yürüyüş ve Basın Açıklaması

Bursa'da 1 Eylül Dünya Barış Günü Kutlaması
Bursa'da 1 Eylül Dünya Barış Günü Kutlaması Ruha News Editör
Bu içerik 383 kez okundu.

Haber:Ayten AVDAN (Bursa)-1 Eylül Dünya Barış Günü Bursa Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla Bursa Kent Meydanında basın açıklaması gerçekleşti.

Bursa'da 1 eylül Dünya Barış Günü Dolayısıyla miting düzenlendi.

Bursa demokrasi güçlerinin adına bursa kent meydanında düzenlenen etkinliğe HDP Antalya milletvekili Kemal Bülbül  HDP İl yönetimi ve vatandaşlar katıldı.

Bursa Demokrasi Güçleri adına açıklamayı okuyan HDP Bursa il eş başkanı Yüksel Akgün,

“İnsanlık tarihin en kanlı ve en kirli savaşı olan ve ardında büyük bir acı ve gözyaşı bırakan İkinci Dünya Savaşı’nın başladığı tarih olan 1 Eylül tüm dünyada Barış Günü olarak kutlanıyor.

O günden bu yana emperyalist ülkelerin savaştan, kan dökmekten vazgeçmediğini vurgulayan Akgün, “Sürüp giden savaşlarda binlerce hayat yok oluyor, doğa tahrip ediliyor, açlığa, sefalete sürüklenen milyonlarca insan göç etmek zorunda kalıyor” dedi.  Akgün, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu bedeli yoksul halkımız ve emekçiler ödüyor. 

Barış demenin nerdeyse yasaklandığını hatırlatan Yüksel Akgün, “Yıllardır ülkeyi dışarıya, emperyalist ülkelere bağımlı hale getiren, halkın emekçilerin alın terinin ürünü kamu iktisadi teşebbüslerini sermayeye yok pahasına satan, halktan topladıkları vergileri yandaşlarını beslemek için betona, inşaata gömenler bugün yaşanan krizi ‘ekonomik savaş’ olarak tanımlamaya çalışıyor. ‘Hepimiz aynı gemideyiz, batarsak hepimiz batarız’ diyenler, yıllardır hayata geçirdikleri sermaye yanlısı politikalarla yoksulluk ve sefalete ittikleri halktan daha fazla fedakarlık istiyorlar” dedi.

Geçtiğimiz hafta Cumartesi Anneleri ve kayıp yakınlarına dönük uygulanan şiddetini de eleştiren Akgün, “2011 yılında Dolmabahçe’de annelerle bir araya gelen dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, kendisinin ve hükümetinin kayıpların, faili meçhul cinayetlerin açığa çıkarılması ve faillerini bulunması konusunda kararlı olduğunu belirtmiş ve Berfo Ana’ya söz vermişti. Berfo Ana’ya verilen sözler yerine getirilmedi.  Konunun üzerine kararlılıkla gitmesi gereken siyasal iktidarın, hak arayan kayıp yakınlarının sesini kısmaya çalışması Uzun yıllar boyunca süreklilik gösteren bu durum ‘kayıp’ yakınları açısından; ‘işkence ve zalimce, insanlık dışı ve aşağılayıcı muamele’ anlamına geliyor. Ağıt yakacak bir mezara razı olan, ömürlerini gözaltında kaybedilen çocuklarını ve faillerini aramaya adayan anaların 700 haftadır süren barışçıl eylemini ‘terör’ damgasıyla gayrimeşru hale getirmeye çalışmaktan vazgeçin. Bu tutumunuzla anaları çocuklarını aramaktan vazgeçiremezsiniz dedi.

Yönetenlerin hem içerde hem dışarıda halkları kutuplaştırma üzerine kurulu bir siyasette ısrar etmesinin halkları vurmaya devam ettiğine dikkat çeken Akgün, “Savaş ve çatışma ortamını besleyerek ülkemizin içinden çıkılmaz bir felakete sürüklenmesine karşı hepimizin barışa ihtiyacı var. Biz Bursa Demokrasi Güçleri olarak; savaşın kazananı barışın ise kaybedeni olmadığı biliyoruz. Savaşların ve çatışmaların, ülkenin adım adım sürüklendiği krizin faturasının yoksul halka ve emekçilere yıkılmasına ve sömürünün artırılmasına karşı, ülkemizin geleceğine sahip çıkmaya; demokrasiyi, laikliği, bağımsızlığı, barışı, eşitliği, özgürlüğü, adaleti savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Bursa'da 1 Eylül Dünya Barış Günü Kutlaması
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EĞİTİM FUARI YARIN AÇILIYOR
EĞİTİM FUARI YARIN AÇILIYOR
Batman'da bir erkek eşini rehin aldı
Batman'da bir erkek eşini rehin aldı