Kahta esnafı dertli: 15 TL’lik ürün 35 TL’ye yükseldi

ADIYAMAN - Kahta'da esnaf, yaşanan ekonomik krizi savaş politikalarına bağlıyor.

Kahta esnafı dertli: 15 TL’lik ürün 35 TL’ye yükseldi
Kahta esnafı dertli: 15 TL’lik ürün 35 TL’ye yükseldi Ruha News Editör
Bu içerik 221 kez okundu.

 Geçen yıl fiyatı 15 TL olan bir ürünün bu yıl 35 TL'ye yükseldiğini söyleyen esnaf, krizden çıkmanın yolunun acil barıştan geçtiğini belirtti.

Adıyaman esnafı, dükkanlarını siftah yapamadan kapatmak zorunda kalıyor. Semt pazarlarında para kazanmaya çalışan pazar esnafı ise, ekonomik krizden en fazla etkilenenlerin başında geliyor.

Kahta ilçesinde kurulan Cumhuriyet Semt Pazarı’nda giyim ve tekstil ürünleri satışı yapan Yunus Koda, son 1 yıldır işlerinin aşırı derecede düştüğünü söyledi. İşlerinin kötü olmasını Dolar’da yaşanan artışa bağlayan Koda, “Bize gelen ürünler, Dolar üzerinden satılıyor. Haliyle bu da bizim işlerimizi olumsuz etkiliyor. Geçen sene sattığımız ürünlerde yüzde yüz artış söz konusu. Böyle olunca da zarar ediyoruz” dedi.

‘DÜN 15 TL OLAN ÜRÜN BUGÜN 35 TL’

Geçen sene sattıkları bir ürünün fiyatının 10 ila 15 TL arasında değiştiğini belirten Koda, bu sene aynı ürün fiyatlarının 25 ila 35 TL’ye çıktığını ifade etti. Ekonomik krizin mağdurları olduklarını dile getiren Koda, şöyle devam etti: “Hükümetin bu işe bir çözüm bulması gerekir. Öyle, ‘Dolarlarınızı bozdurun’ demekle olmuyor. Daha kalıcı ve istikrarlı bir ekonomi politikasını hayata geçirmesi gerekiyor. Yoksa bu söylemle ekonomi bırakın düzelmesi, daha kötü oluyor.”

Aynı pazarda esnaflık yapan Sadık Dursun da, daha önce inşaat işiyle uğraştığını, inşaat durunca pazarda tezgah açmak zorunda kaldığını söyledi. Yaşanan ekonomik krizi içte ve dışta yaşanan savaş politikalarına bağlayan Dursun, ekonomik krizin durduk yere çıkmadığını ifade ederek, “Herkesle kavgalı olan bir yönetim var. Tüm komşularıyla ters düşmüş, dolayısıyla ekonominin bundan etkilenmemesi beklenemez” ifadelerini kullandı.

‘İNSANLARDA DOLAR KALMADI’

Hasan Dursun da, ülkenin yangın yerine döndüğünü dile getirdi.  Ekonomik krizin 1999 yılından çok daha ağır olduğunu ifade eden Dursun, “Hükümet, sürekli 'yastık altına koyduğunuz altınları Dolarları bozdurun' diyor. Ancak insanlarda ne Dolar kaldı ne de altın. Herkes yoksullaştı ve daha da yoksullaşıyor. Bir çözüm üretilmesi şart, yoksa bizim halimiz çok daha kötüye gidecek” diye konuştu.

 

(mezopotamyaajansi.com)

Kahta esnafı dertli: 15 TL’lik ürün 35 TL’ye yükseldi
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Evlerin üzerine kaya düştü: 3 kişi yaralandı
Evlerin üzerine kaya düştü: 3 kişi yaralandı
Beyazgül, Katı Atık Bertaraf İstasyonunu Yerinde İnceledi
Beyazgül, Katı Atık Bertaraf İstasyonunu Yerinde İnceledi