Şanlıurfa’da tuz satan ressam

Şanlıurfa’da baba mesleği olan tuzculuğun yanında resim yapan Mustafa Çavcı’nın hedefi büyük.

Şanlıurfa’da tuz satan ressam
Şanlıurfa’da tuz satan ressam Editör
Bu içerik 1146 kez okundu.

 

Şanlıurfa’da Gıda ve Toptancılar Sitesi’nde tuz satan Mustafa Çavcı, çocukluğundan beri resim çiziyor.

Resim sanatı ile ilgili herhangi bir eğitim almayan Çavcı, gördüklerini resmetmede oldukça başarılı. Çavcı, gördüğü ya da zihninde canlandırdığı objeyi tuvale yansıtmaya çalışıyor.

Deneme yanılma yolu ile başladığı resim çizimi, onu şimdilerde sergi açmaya kadar getirmiş.

ÇOCUKLUK HAYALİ

RHA Ajansı resim sanatına başlama hikâyesini anlatan Mustafa Çavcı, bu işin istek ve merak gerektirdiğini söyledi.

Çocukluktan beri resme karşı büyük bir ilgisi olduğunu belirten Çavcı, “İmkanların el vermesi ile birlikte 2006 yılında resim yapmaya başladım. Deneme yanılma yolu ile başladım. Çocukluktan bir merak vardı bende. Sürekli televizyonda resim çizenleri büyük bir dikkatle izlerdim. Daha sonra resim sanatının bu şekilde olmayacağını düşündüm. Ciddi bir araştırmanın içine girdim. Yaptığım araştırmalardan sonra resimlerde ince detayları öğrendim” dedi.

Resim ile ilgili herhangi bir eğitim veya kurs görmediğini söyleyen Çavcı, “Ne öğrendiysem kendim öğrendim. Yetenek olunca bazı şeyler kendiliğinden de ortaya çıkıyor. Bizim de öyle oldu biraz. Şu an iş yerimi aynı zamanda resim atölyesi olarak da kullanıyorum” diye anlattı.

İKİ İŞ BİR ARADA

İki işi bir arada sürdürdüğünü aktaran Mustafa Çavcı şunları söyledi:

“Resim benim hobim. Asıl işim baba mesleği olan tuzculuk, yıllardır ailece tuz satış işi yapıyoruz. Önceleri işler iyi değildi daha sonra yaptığımız çalışma ve emekle işimiz iyi oldu. Tuz satışı üzerine işletme de kurduk. Şimdi geçimimizi bu işten sağlıyoruz.

Tabi bu biraz zor oluyor. İnsan bazen tam konsantre olamıyor. Ama ben bir şekilde fırsatını bulup resim yapamaya devam ediyorum. Önceleri zorluk çekiyordum ancak şimdi artık iki işi birlikte yapmayı öğrendim ve zevkli oluyor. İşin yorgunluğunu bazen resim çizerek atıyorum.”

HEDEFİ BÜYÜK

Çavcı, hedeflerinin arasında Avrupa’da da sergi açmak olduğunu belirtti:

“En sonda hayallerime çok yaklaştım. 2014 yılında kişisel sergimi açtım. Belediyelerin düzenlediği resim yarışmalarında birinciliklerim var. Ama ben daha da ileriye götürmek istiyorum. Örneğin önce Türkiye’nin birçok yerinde düzenlenen sergilere katılma hedefim var. Sonrasında da Avrupa’da eserlerimi sergileme hayalim var. Bunun gerçekleşmesi zor da olsa inanmak başarmanın yarısı diyorlar. Ben de buna inanadım. Bu yolda ilerlemeye çalışıyorum.”

Şanlıurfa’da tuz satan ressam
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
30 yıldır tarla kiralayarak geçimini sağlıyor
30 yıldır tarla kiralayarak geçimini sağlıyor
Devrilen otomobilden sağ salim çıktı
Devrilen otomobilden sağ salim çıktı