Kırtasiye masrafları ikiye katlandı

Kırtasiye masrafları ikiye katlandı: A4 kağıdının paketi 10 TL’den 22 TL’ye yükseldi

Kırtasiye masrafları ikiye katlandı
Kırtasiye masrafları ikiye katlandı Ruha News Editör
Bu içerik 328 kez okundu.

DİYARBAKIR - Döviz kurundaki artış nedeniyle kırtasiye masrafları neredeyse katlandı. Geçen yıl, 10 liradan aldıkları A4 kağıdının paketini bu yıl 22 liradan alan kırtasiyeciler, stokların tükenmesiyle fiyatların daha da artabileceği uyarısında bulundu.

Türkiye’de döviz kurundaki artış, tüm sektörleri olumsuz etkilerken okulların açılmasına az bir zaman kala velilerin okul masrafı da katlanmış durumda. Bir öğrenci için yapılması gereken kırtasiye masrafı geçen sene ortalama 200 lirayken, bu sene 365 TL’yi buluyor. Özellikle; kağıt fiyatlarındaki artış, kırtasiye malzemelerinin fiyatlarını geçen yıla göre ikiye katladı.

 FİYATLA YÜZDE YÜZ ARTIŞ VAR

Kırtasiye sahibi Ahmet Güzelsoy, Dolar artışının piyasaları altüst ettiğini, bunlardan birinin de kırtasiye malzemeleri olduğunu ve velilerin okul alışverişini yapmakta zorlandığını belirtti. Gidişattan herkesin olumsuz etkilendiğini dile getirten Güzelsoy, “Kırtasiyeye gelen velililer, çoğu zaman malzemelerin fiyatını duyunca geri dönüyor. Çocukları bu sene nasıl okutacaklarının düşüncesi, velileri tedirgin ediyor” dedi. Kırtasiye malzemelerinin, geçen yıla oranla kıyaslandığında yüzde yüz bir artışın olduğunu dile getiren Güzelsoy, “Örneğin 1 liradan aldığımız kurşun kalemin fiyatı 2 lira olmuş. 2 liralık defter şu an 5 lira. En önemlisi; piyasaları kasıp kavuran A-4 kağıtları, geçen sene paketi ortalama 10 liradan alıyorduk, şu an bize gelişi 23 lira olmuş. Durum bu. Hem veli hem kırtasiyeler bu zamdan olumsuz etkileniyor” diye konuştu.

 A4 KAĞIDI 10 LİRADAN 22 LİRAYA YÜKSELDİ

 Bir başka kırtasiyeci Mehmet Özel’e göre de, Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz ve Dolar’ın yükselmesinin nedeni üretimsizlik. Türkiye’deki kağıt sektörünün dışarıdan ithal edildiğini, dolayısıyla dolar yükseldikçe kağıt fiyatlarının attığını dile getiren Özel, zamlardan en çok kağıt piyasasının etkilendiğini söyledi. Özel, “Geçen yıl, bu vakitler A4 kağıdın paketini 10 liradan alıyorduk, bu sene 22-23 lira arasında değişiyor. Kırtasiye malzemelerinde yüzde 70 artış yaşandı. En ucuz kurşun kalemin fiyatı 50 kuruşken şu an 2 lira olmuş. Okul çantaları geçen sene 40-50 arasında değişiyordu şu anda 65-70 TL olmuş. Yapıştırıcıdan tutun, açacağa kadar her şey zamlanmış. Bunun tek nedeni Dolar’ın artışı değil. Çünkü devlet bütün fabrikaları kapattı, bugün de kağıdı dolarla satın almak zorunda kaldı. Ceremesini de halk çekiyor, biz çekiyoruz” diye tepki gösterdi.

 ‘KIRTASİYELERDE SİRKÜLASYON YOK’

 Türkiye’de kırtasiye ürünlerinin yüzde 80’nin ithal olduğunu vurgulayan kırtasiye çalışanı Mehtap Altın da, devlet okulunda okuyan bir öğrencinin okul masraflarının normalde 150 veya 200 arasında değişirken yapılan zamlarla birlikte yaklaşık 300’e yükseldiğini kaydetti. Aşağı yukarı her bir öğrenci için yüzde 40-50 oranında bir atışın yaşandığı aktaran Altın, “Kırtasiye sektörü, büyük oranda kağıt üstüne kurulu bir sektör. Dolar’ın artması bütün kırtasiye ürünlerini etkiledi. Özelikle, kağıt oranlarını çok etkiledi. ÖSYM hazırlık kitaplarında büyük bir atış var. Geçen yıl bu zamanlar, kırtasiyelerde bir sirkülasyon vardı. Şimdi bu neredeyse yok. İnsanlar gelip fiyatları gördüğünde, 3 çocuk okutan bir veli haliyle bir çok ihtiyacını almadan çıkıp gidiyor” dedi.

  ‘STOKLARIN BİTMESİ HALİNDE YENİ ZAMLAR GELEBİLİR’

 Kırtasiye sahibi Ferhat Demir de, zam yapması gerekirken tüketiciyi zor durumda bırakmamak için en azından ellerindeki stokların bitmesini beklediğini söyledi. Demir “Devlet okullarının çıkardığı liste 200 veya 300 lirayken özel okulların listesi fiyatı 3 bin TL’yi bulabiliyor. Velinin birden fazla çocuğu varsa bunu karşılayamıyor. Örneğin, ders hazırlık kitaplarına son 2 ay içerisinde üç defa zam geldi. Önce 39 liradan, 49’a şu anda 59 lira olmuş. Bu zamlar, büyük esnafın küçük esnafı yediği zamanlardı. Kırtasiye sektörü bitmek üzere. Her gün bir kırtasiye kapanıyor ” ifadelerini kullandı.

 ‘4 AY ÖNCE ALDIĞIM KALEMİ ALAMIYORUM’

 Okul ihtiyaçlarını karşılamak için kırtasiyeye gelen üniversite öğrencisi Şevin Çelik de, artan zamlardan dolayı masraflarını karşılayamadığını söyledi. 5 kardeş olduklarını ifade eden Çelik, “Dolar yükseldikçe öğrenciler aç kalıyor, üniversite kantininde yemek yiyemez duruma geldik. Biz 5 kardeşiz hepimiz öğrenciyiz. Bu zamların durması gerekir. Kırtasiyeye geldim, 4 ay önce 12 TL’ye aldığım kalem 22 lira olmuş. Yani kalemi şu an alamıyorum, durum ortada” dedi.

 MA / Esra Solin Dal

Kırtasiye masrafları ikiye katlandı
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Evlerin üzerine kaya düştü: 3 kişi yaralandı
Evlerin üzerine kaya düştü: 3 kişi yaralandı
Beyazgül, Katı Atık Bertaraf İstasyonunu Yerinde İnceledi
Beyazgül, Katı Atık Bertaraf İstasyonunu Yerinde İnceledi