CHP yerel seçim stratejisini PM’ye sunacak: Erken seçime destek yok

ANKARA - Yerel seçime dair çalışmalarını yürüten CHP, strateji planını Cuma günü PM’ye sunacak. CHP Yerel Yönetim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, erken yerel seçimi desteklemediklerini söyledi.

CHP yerel seçim stratejisini PM’ye sunacak: Erken seçime destek yok
CHP yerel seçim stratejisini PM’ye sunacak: Erken seçime destek yok Ruha News Editör
Bu içerik 231 kez okundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 24 Haziran seçimleri sonrası kurultay talebiyle uzun süren parti içi tartışmalarının ardından 2019’un Mart ayında yapılması beklenen yerel seçimleri gündemine aldı.

 Yerel seçim çalışmalarını Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantılarında gündeme getiren CHP, ön seçim, eğilim yoklaması ve merkez yoklaması gibi yöntemlerle belirleyeceği adayları, Ekim sonu- Kasım başına kadar açıklamayı planlıyor. Aday belirleme sürecini fazla uzatmamayı amaçlayan CHP, seçilecek adayın, örgütün ve seçmenin enerjisinin “zirvede” olduğu bir zamanda ayarlamayı planlıyor.

 YEREL SEÇİM STRATEJİ PLANI CUMA GÜNÜ PM’YE SUNULACAK

 CHP’nin yerel seçim stratejisi ise hala tartışılıyor. Bu hafta başında MYK gündeminde ele alınan yerel seçim strateji planı, Cuma günü Parti Meclisi’ne (PM) sunulacak. PM’de yürütülecek tartışmalar ve alınan öneriler neticesinde, yerel seçim stratejisi değerlendirilerek kamuoyuyla paylaşılacak.

 CHP’NİN YEREL SEÇİM HEDEFİ: BİN 398 BELEDİYE

 Partinin Yerel Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, yerel seçim çalışmalarına dair bir grup gazeteciyle CHP Genel Merkezi'nde değerlendirmelerde bulundu. Yerel seçimlerde bin 398 belediyeyi alma iddiasında olduklarını söyleyen Torun, bu iddiayı bütün sandıklarda ve bütün seçim bölgelerinde ortaya koyacaklarını ifade etti.

 ‘BELEDİYECİLİKTE SOSYAL DEMOKRAT BİR ANLAYIŞ’

 Belediyecilikte sosyal demokrat bir anlayışı benimsediklerini belirten Torun, “Bu; insanı kucaklamak, yarını kurmak, kendi bölgesinde yaşayan vatandaşlarımızın hangi sorunu varsa çözüm üretmek demektir. Bugün tek adam yönetiminin ortaya çıkardığı olumsuzlukları gidermektir ve artık kendi yapısıyla üreten, halkının üretime de katkısını destekleyen, yaşamın içinde hangi sorun varsa orada bir çözüm ortaya koyma anlayışıdır. Biz şu anda bütün bu çalışmalarımızı belli bir düzeye getirdik. Bunu da önümüzdeki günlerde açıklayacağız” dedi.

 'ERKEN YEREL SEÇİMİ DESTEKLEMİYORUZ’

 Yerel seçimlerin erken bir tarihe alınmayacağı görüşünde olan Torun, parti olarak seçimlerin erkene alınmak istenmesi gibi bir durumu desteklemeyeceklerini söyledi. Torun, şöyle devam etti: “Şahsi fikrim kesinlikle erken seçim olacağını düşünmüyorum. Biz kesinlikle erken seçim gibi bir karara destek vermeyeceğiz. Biliyoruz ki şu an yaşadığımız ekonomik sürecin olumsuzluğundan kurtulmak, bu sürecin yaratacağı olumsuzlukların, seçmende yaratacağı olumsuzluktan kurtulmak için 24 Haziran’da erken seçim yaptılar. Bunu yurttaşlarımız da biliyor."

 ‘ERKEN YEREL SEÇİM YAPILMASINI NEYE BAĞLAYACAKLAR?’

Torun, AK Parti’nin belediyelere kayyum atarken, AKP’li belediye başkanlarının görevden alınırken iktidara erken yerel seçim çağrısı yaptıklarını hatırlattı ve ekledi: “Biz zamanında şu çağrıyı iletmiştik kendilerine; ağlatarak, tehdit ederek, baskı kurarak belediye başkanlarını görevden aldıkları sürede biz o zaman şunu dedi; erken yerel seçim yapın. Millet iradesi üstüne, kendi iradenizi elinize almayın. Tek adam yönetimini bu kadar da ileriye götürmeyin dedik. Madem halk getirdi yine halk götürsün. O zaman niye yapmadılar? O zaman kabul etmeyen irade, şimdi neyi gerekçe göstererek erken seçim yapacak? Şimdi erken yerel seçim yapılmasını neye bağlayacaklar? Bunun ne gibi mantıklı bir açıklaması var?”

 ‘MESELE TABANDAKİ İTTİFAKTIR’

 Yerel seçimlerde ittifak olup olmayacağına dair ise Torun şunları söyledi: “ Mesele tavandaki ittifak değil, mesele tabandaki ittifaktır. Halkın ittifakıdır. Yerel seçim daha çok aday ve bölgenin öne çıktığı bir seçimdir. Haliyle yurttaşlarımız direk kendisini yönetecek, sorunlarını direk çözecek birinci etapta kendisine yakın bir yöneticiyi seçecek. Burada tavanda kurulacak ittifak en az etkili olacaktır. Ama önemli olan burada, halkın tabanda kendisini yöneteceği kişi üzerinde ittifakı sağlamasıdır. Biz hangi siyasi parti olursa olsun, hangi bölgede olursa olsun, hangi inanca sahip olursa olsun tüm herkesi kucaklayan ittifakı ortaya koyacağız.”

 MA / Diren Yurtsever

CHP yerel seçim stratejisini PM’ye sunacak: Erken seçime destek yok
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EĞİTİM FUARI YARIN AÇILIYOR
EĞİTİM FUARI YARIN AÇILIYOR
Batman'da bir erkek eşini rehin aldı
Batman'da bir erkek eşini rehin aldı