Kayyum Ilçelerinde Son Durum Ne?

Şanlıurfa’da kayyum atanan belediyelerde yerel seçimler öncesinde adaylar netleşmeye başladı. Vatandaşlar kayyum belediyelerine aday olacak isimleri merakla beklemeye başladı.

Kayyum Ilçelerinde Son Durum Ne?
Kayyum Ilçelerinde Son Durum Ne? Ruha News Editör
Bu içerik 228 kez okundu.

Geçtiğimiz yıllarda Şanlıurfa’da bulunan Suruç, Halfeti, Bozova ve Viranşehir belediyelerine kayyum atanmıştı. Mart ayıyla beraber kayyumlarında görev süresi doluyor. Vatandaşlar dört ilçede yaklaşan seçimler öncesinde adayları merakla beklemeye başladı.

İşte kayyumla yönetilen ilçelerde aday olması beklenen isimler:

SURUÇ

Suruç’ta 2014 yılında yapılan yerel seçimlerde BDP’li Orhan Şansal aldığı yüzde 52,6’lik oranla Belediye Başkanı seçildi. Şansal, 2015 yılında yapılan terör operasyonu sonucunda görevden alındı. Şansal’ın görevden alınmasının ardından 2016 yılının başında DBP’li meclis üyeleri Halil Akbaş ve Nazlı Binici eş başkanlar olarak görevi devraldı. 2016 yılının Eylül ayında alınan kayyum kararının ardından Vali Yardımcısı Tarık Açıkgöz Başkan Vekilliğine getirildi. Tarık Açıkgöz’ün ardından Kaymakamlık görevini yürüten Ferhat Sinanoğlu Başkan Vekilliği görevini devraldı. Sinanoğlu’nun 2018 yılı başında mülkiye müfettişliğine atanmasının ardından, Vali Yardımcısı Tarık Açıkgöz tekrar Başkan Vekili görevine getirildi. Açıkgöz halen bu görevini yürütüyor.

Suruç’ta yaklaşan seçimler öncesinde İbrahim Uçar ismi ön plana çıkıyor. Vatandaşlar tarafında da karşılık bulan ve sevilen bir isim olan İbrahim Uçar’ın Ak Parti’den aday olması bekleniyor.

BOZOVA

Bozova Belediyesi’nde, 2009 yılında Hasan Arusoğlu AK Parti ile seçime girdi ve aldığı 44,4 oy oranıyla başkan seçildi. 2014 yılında ise Zeynel Taş, Barış ve Demokrasi Partisi’nden (BDP) aday oldu ve aldığı 45,8’lik oy oranıyla başkan oldu. Ancak Zeynel Taş, 2016 yapılan terör operasyonunun ardından cezaevine girince, ilk olarak Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Şube Müdürü Tahir Kalkan, daha sonra da ilçe Kaymakamı Zekeriya Göker kayyum olarak atandı.

Bozova’da seçimler öncesinde ilçede adaylık için iki isim konuşuluyor. İki isim Ak Parti’den aday olacak ancak adaylığın kime verileceği ise bilinmiyor. Bozova’da adaylık için Mustafa Merak ve Suphi Aksoy ismi ön plana çıkıyor.

VİRANŞEHİR

2014’te yapılan yerel seçimlerde Viranşehir Belediye Başkan adayı olan BDP’li Emrullah Cin, aldığı yüzde 48,2 oy oranıyla başkanlığa seçildi.  Emrullah Cin, 2016’da yapılan terör operasyonunun ardından cezaevine girince, yerine İlçe Kaymakanı Ömer Çimşit kayyum olarak atandı.

Kayyum ilçeleri arasında belki de en çekişmeli seçimin yaşanacağı yer Viranşehir olacak. Öyle ki Viranşehir ilçesi için birden fazla isim ön plana çıkıyor. İlçe de vatandaşların bir kısmı Halef Kete ismini konuşurken, Kete’nin yanında ise Mehmet Akyürek, Mehmet Akgün, Mehmet Ekinci isimleri de konuşuluyor.

HALFETİ

Halfeti’de 2014’te yapılan yerel seçimlerde BDP’den başkan adayı olan Mustafa Bayram, aldığı yüzde 58,4’lük oranla göreve seçildi. Ancak  Başkan Bayram, 2016 yılında yapılan terör operasyonunun ardından cezaevine girince, yerine Halfeti Kaymakamı Şeref Albayrak kayyum  olarak atandı.

Kayyum ilçeleri arasında adayların sır gibi saklandığı tek ilçe Halfeti oldu. Ancak Halfeti’den alınan bilgilere halkın büyük çoğunluğunun eski ilçe başkanı Muzaffer Kurt ismini istedikleri öğrenildi.

(Ruha Haber Ajansı/RHA-Özel Haber) 

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EĞİTİM FUARI YARIN AÇILIYOR
EĞİTİM FUARI YARIN AÇILIYOR
Batman'da bir erkek eşini rehin aldı
Batman'da bir erkek eşini rehin aldı