Kış Kendini Hissettirdi, Aktarcılarda Hareketlilik Başladı

VAN - Kış aylarının kendini hissettirdiği Van'da yıl boyunca iş yapamayan aktarcılarda hareketlilik başladı. 30 yıldır aktarcılık yapan Salih Dedeoğlu, adaçayı, zencefil, tarçın ve ıhlamur gibi bitkilere rağbetin arttığını söyledi.

Kış Kendini Hissettirdi, Aktarcılarda Hareketlilik Başladı
Kış Kendini Hissettirdi, Aktarcılarda Hareketlilik Başladı Ruha News Editör
Bu içerik 180 kez okundu.

Yüksek yamaçlarına karın yağdığı Van'da soğuk iyiden iyiye kendini hissettirmeye başladı. Soğuğa karşı önlem almak isteyen yurttaşların ise doğal ilaç tedavisi için gittiği aktarcılarda hareketlilik başladı. Kentte 30 yıldır aktarcılık yapan Salih Dedeoğlu, bu yıl piyasada genel durgunluk olduğunu söyleyerek kış aylarının başlaması ile birlikte yavaştan hareketliliğin arttığını belirtti.

  HAREKETLİLİK BAŞLADI

Aktarcılığın geçmişinin milattan önceye dayandığını söyleyen Dedeoğlu, daha önce ilaç sanayi olmadığından ötürü bitkilerin faydaları ve zararları deneme yanılma yoluyla öğrenildiğini ve bu şekilde günümüze kadar bitkilerin tedavide kullanıldığını söyledi. Kış aylarının gelmesiyle birlikte yavaş yavaş hareketliliğin başladığını söyleyen Dedeoğlu, tarçın, zencefil, ıhlamur,adaçayı gibi ürünlerin satılmaya başlandığını söyledi.

YAN ETKİLERİ YOK

Aktarcıların sattığı bitkilerin yan etkisi olmayan doğal ürünler olmasından kaynaklı yurttaşlar tarafından tercih edildiğini belirten Dedeoğlu, "Otu çevremizden toplarız. Akdeniz ve Ege'den toplanan otlar da var. Bunlar hepsi doğaldır, kırsal kesimlerde yetişiyor. Şehirden, sanayileşmeden uzak olduğu için getirilen ürünler daha sağlıklıdır ve doğaldır" dedi.

Dedeoğlu, doğal ürünlerin, vücudun ısısını arttıran ürünler olduğunu söyledi.

 

           

 

Kış Kendini Hissettirdi Aktarcılarda Hareketlilik Başladı
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EĞİTİM FUARI YARIN AÇILIYOR
EĞİTİM FUARI YARIN AÇILIYOR
Batman'da bir erkek eşini rehin aldı
Batman'da bir erkek eşini rehin aldı