Ukrayna'da Sıkıyönetim Başlıyor

Ukrayna Parlamentosu, Kerç Boğazı'nda Rus savaş gemileri ile yaşanan gerilimde Rusya'nın üç hücum botuna el koymasıyla sonuçlanan olaylardan sonra ülkenin belli bölgelerinde 30 gün süre ile uygulanacak sıkıyönetim ilanına ilişkin kararı kabul etti. Ülkede sıkıyönetim bugün 09.00'dan itibaren yürürlüğe girecek.

Ukrayna'da Sıkıyönetim Başlıyor
Ukrayna'da Sıkıyönetim Başlıyor Editör
Bu içerik 234 kez okundu.

Rusya ile Ukrayna savaş gemileri arasında geçtiğimiz pazar günü Karadeniz ile Azak Denizi'ni bağlayan Kerç Boğazı'nda yaşanan ve Ukrayna'nın üç hücum botuna Rusya'nın el koymasıyla sonuçlanan olaylardan sonra Ukrayna Parlamentosu, ülkenin belli bölgelerinde sıkıyönetim ilanına ilişkin kararı kabul etti.

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi, yaşanan olay sonrası üzerine ülkede 60 gün süreliğine sıkıyönetim (savaş hali) ilan edilmesini önerdi.

TARTIŞMALARA YOL AÇTI

Devlet Başkanı Petro Poroşenko, bu sürenin 30 güne indirilmesini teklif ederek, kararnameyi parlamentoya sundu. Rusya'ya yakın çizgideki Muhalefet Bloğu ile Hayat İçin adlı partilerin boykot ettikleri oturumda, Batı yanlısı çizgideki partiler arasında, sıkıyönetim kararı konusunda sert tartışmalar yaşandı.

Muhalefette bulunan Anavatan Partisi milletvekilleri, 31 Mart 2019'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin düzenleneceğine ve seçim kampanyasının üç ay öncesinden başlayacağına dikkat çekerek, iki ay sürecek sıkıyönetim kararının seçim sürecini felce uğratacağını savundu ve bu girişimin, iktidarın kişisel hırsından kaynaklandığını belirtti.

30 GÜNE İNDİRİLDİ

Devlet Başkanı Petro Poroşenko, parlamentoda yaptığı açıklamada, "Sıkıyönetim, savaş anlamına gelmiyor. Ukrayna'nın kimse ile savaşmaya niyeti yok. Sıkıyönetim, ülke savunmasını güçlendirmek için gerekli" dedi.

Tartışmaların şiddetlenmesi üzerine, Cumhurbaşkanı Poroşenko, tasarıda değişikliğe giderek, sıkıyönetim süresini 30 günle ve Ukrayna'nın belli bölgeleriyle sınırlandırdı. Tasarı, gecenin ilerleyen saatlerinde, 450 sandalyeli parlamentoda oturuma katılan 388 milletvekilinden 276'sının lehte oyuyla kabul edildi.

Parlamentonun onayı doğrultusunda alınan sıkıyönetim kararı ülkede bugün 09.00'dan itibaren yürürlüğe girecek.

Sıkıyönetim kararı sadece ülkenin Zaporoje, Lugansk, Donetsk, Vinnitsa, Nikolayev, Odessa, Summı, Harkov, Çernigov, Herson illerinde ve Karadeniz ve Azak Denizi karasularında uygulanacak.

KARAR NE GETİRİYOR?

Ukrayna'da yasalara göre sıkıyönetim (savaş hali) ilanı, sokağa çıkma yasaklarına, şahıslara ve hanelere yönelik aramalar yapılmasına, medyada sansür, grev, gösteri ve seçim yasakları uygulanmasına imkan tanıyor. Yine özel ve tüzel kişilerin mal varlıklarına el konulabildiği gibi, ülkede yaşayan Ukrayna ve yabancı ülke vatandaşlarına yönelik çeşitli kısıtlamalar getirilebiliyor, çalışanların hakları azaltılabiliyor.

Söz konusu oylananın ardından ayrı bir oylama ile Ukrayna'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 31 Mart 2019'da yapılması kabul edildi.

 

mezopotamyaajansi.org

 

 

Ukrayna'da Sıkıyönetim Başlıyor
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Boğaziçi Köprüsü’nde intihar iddiası
Boğaziçi Köprüsü’nde intihar iddiası
DEAŞ’tan Kaçan 2 Kadın Urfa Sınırında Yakalandı
DEAŞ’tan Kaçan 2 Kadın Urfa Sınırında Yakalandı