Katar'dan OPEC'den ayrılma kararı

Katar Enerji Bakanı Saad al-Kaabi, artık Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatı (OPEC) içinde yer alamayacaklarını açıkladı

Katar'dan OPEC'den ayrılma kararı
Katar'dan OPEC'den ayrılma kararı Editör
Bu içerik 205 kez okundu.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatı (OPEC) üyesi olan Katar, teşkilattan ayrılma kararı aldı. Kararı ülkenin Enerji Bakanı Saad al-Kaabi açıkladı.  Enerji Bakanı, artık Katar'ın diğer ülkeler gibi, petrol alım satımı yapacağını açıkladı ve Katar'ın OPEC'den doğan mevcut taahhütlerini 19 Ocak'a kadar yerine getireceğini açıkladı.

Bakanı Saad al-Kaabi, "OPEC'ten ocak itibariyle çekileceğiz. Kararımızı OPEC'e bu sabah ilettik. OPEC üyesi olmayan her ülke gibi tüm taahhütlerimize uymaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Al-Kaabi, Katar'ın ayrılmasının OPEC'in petrol üretim kararları üzerinde "küçük" bir etkisi olacağını belirtirken, "57 yıldır üyesi olduğumuz OPEC'ten ayrılmak kolay değil" diye konuştu.

Bu açıklamalar sonrası petrol fiyatları yüzde 5 arttı. Brent tipi petrolün varili sabah saatlerinde 62 dolardan işlem görüyor.

Günde 656 bin varil petrol üretimi yapan Katar'ın bu açıklamasının ardından 6 Aralık'ta bir zirve yapılması bekleniyor.

1961 YILINDA OPEC ÜYESİ OLDU

OPEC'in kurucu üyeleri, Suudi Arabistan, İran, Kuveyt, Irak ve Venezuela... Kuruluşa, 1961'de Katar, 1962'de Libya ve Endonezya, 1963'de 1963, 1967'de Birleşik Arap Emirlikleri, 1969'da Cezayir, 1971'de Nijerya, 1975'te Gabon 2007'da ise Angola katıldı.

 

(mezopotamyaajansi.org)

 

Katar'dan OPEC'den ayrılma kararı
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Boğaziçi Köprüsü’nde intihar iddiası
Boğaziçi Köprüsü’nde intihar iddiası
DEAŞ’tan Kaçan 2 Kadın Urfa Sınırında Yakalandı
DEAŞ’tan Kaçan 2 Kadın Urfa Sınırında Yakalandı