Şanlıurfa Barosu’ndan Dünya Engelliler Günü açıklaması

Şanlıurfa Barosu Engelli Hakları Komisyonu 3 Aralık Dünya Engelli Hakları Günü basın Açıklaması

Şanlıurfa Barosu’ndan Dünya Engelliler Günü açıklaması
Şanlıurfa Barosu’ndan Dünya Engelliler Günü açıklaması Editör
Bu içerik 162 kez okundu.

Dünya Engelliler Günü, engellilere yönelik çalışmalaradikkat çekilmesi açısından önemli bir gündür.Engelli bireylerin toplumla bütünleşmesine katkı sağlamak amacıyla, yılda bir kere de olsa, engellilerimizin hatırlandığı gündür 3 Aralık.

              Ülke nüfusunun %14 ü engellidir ancak şu husus da unutulmamalıdır ki herkes potansiyel bir engelli adayıdır veya herkesin engelli bir birey olma ihtimali vardır. Ülkenin önemli bir kısmı engelli bireylerden oluşmasına rağmen sokaklarımızda, toplu taşıma araçlarında, alış veriş merkezlerinde ve hayatın her alanında çok sayıda engelli vatandaşımızı göremiyoruz bu bizim eksikliğimizdir.

             Engelli bireyler için kanun koyucu gerekli kuralları koysa da bu hem yasal hem de hayat pratiğinde eksik kalmaktadır. Türkiye’de engellilerin eğitim alma ve meslek edinme şartları hala gelişmiş ülkeler kadar yüksek değildir. Bu haklar engelli bireylerin verdiği vakit engelsiz bir şekilde herkes faydalı olacaklarına kimsenin şüphesi bulunmamaktadır. Engellibireylerin, eğitim almalarını ve bir meslek edinmelerini sağlamak Anayasamızın ve uluslararası sözleşmeler gereği Devletimizin görevidir.

    Eğitim alanında engellilere yönelik açılan okullar, yapılan çalışmalar ve iyileştirmeler yetersizdir. Son Yıllarda bu eksikliği gidermek amacıyla özel eğitim merkezlerinin önü açılmıştır. Ancak bu özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri yeterince denetlenmediği için engelli çocuklara ve ailelere yönelik istismar olaylarında artış gözükmektedir.

          Engelli çocukların birbiriyle anlaşarak uyum içinde eğitim alması için normal okullarda eğitim alma imkânı yasalarda mevcut olsa da, uygulamada bu husus eksik kalmaktadır.

Biz, Şanlıurfa Barosu Engelli Hakları Komisyonu olarak engelli bireylerin hakları korunduğunda ve normal vatandaş gözüyle bakıldığında engelli bireylerin vatanına milletin iş hayatına çok büyük katkılar sunacağı kanaatinde olduğumuzu bildiririz.

 

                                       ŞANLIURFA BAROSU ENGELLİ HAKLARI KOMİSYONU

Şanlıurfa Barosu’ndan Dünya Engelliler Günü açıklaması
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Boğaziçi Köprüsü’nde intihar iddiası
Boğaziçi Köprüsü’nde intihar iddiası
DEAŞ’tan Kaçan 2 Kadın Urfa Sınırında Yakalandı
DEAŞ’tan Kaçan 2 Kadın Urfa Sınırında Yakalandı