Siverek Belediyesi’nden örnek davranış

Siverek Belediyesi’nden örnek davranış

Siverek Belediye Başkanı Resul Yılmaz’ın talimatıyla ilçe genelindeki park ve bahçelere kuş yuvaları monte edildi.

Siverek Belediyesi’nden örnek davranış
Bu içerik 85 kez okundu.

Belediye Başkanı Yılmaz’ın talimatıyla başlatılan çalışma kapsamında belediye ekiplerince ilçe genelinde muhtelif park ve yeşil alanlara yaklaşık 40 tane kuş yuvası monte edildi.

Yaklaşan soğuk havalar ve sert geçen kış aylarında kuşların sıcak bir ortamda yuva yapmaları için başlatılan ‘kuş evi’ projesi kapsamında hedefin hayvan sevgisini aşılamak olduğu belirtildi.

İlk etapta ilçe merkezindeki Gazi, Lezgo, Ağaçhan ve Kanlıkuyu parklarında montajı yapılan kuş yuvaları sayısının arttırılacağı bildirilirken kuş yoğunluğu fazla olan parkların öncelikli olacağı ifade edildi.

Çalışmalarla ilgili bilgi veren Belediye Başkan Yardımcısı Hacı Ahmet Öncül, “Kış kendisini yavaş yavaş hissetmeye başlarken havaların soğumasıyla birlikte göçmen kuşlar güneye göç etmeye başladı fakat kent merkezinde kalan kuşları kış aylarındaki soğuk havalardan korumak için muhtelif parklarımıza kuş yuvaları yerleştirmeye başladık.Ekiplerimiz şu an montajını yapıyor” dedi.

Kuş yuvalarının yapılmasının asıl amacının hayvanları soğuktan korumak olduğunu dile getiren Öncül, şu ifadeleri kullandı: “Kış aylarını sıcak bir ortamda geçirmelerini sağlamaktır ancakbazen vatandaşlarımız küçük çocuklarıyla birlikte parklardagezerken montajı yapılmış kuş yuvalarını gördüklerinde olabilirki çocuk anne ya da babasına sorabilir,‘bu nedir’ diye.Onlarda haliyle bunların kuş yuvası olduğunu anlatacaktır. Buradaki bir diğer amacımız da çocuklarımıza hayvan sevgisini aşılamak için bunları yaptık.Çocuklar bunları gördükleri zaman gerçekten kuşların birer yuvaya ihtiyacı olduklarını, barınma ihtiyacı olduğunu hissettirmektir.”

Vatandaşlardanparklara montajı yapılan kuş yuvalarını korumaları ve sahip çıkmalarını isteyen Başkan Yardımcısı Öncül,“Tahrip edilmelerine engel olmalarını rica ediyoruz.Özellikle sosyal medyada bazı olumsuz haber ve görüntülere şahit oluyoruz.Örneğin sokak hayvanlarına eziyet edildiği haberleri üzücü maalesef.Bu kuş yuvaları ile bir diğer mesajımız da hayvanların da birer canlı olduğunu, yaşam hakkı olduğunu hissettirmektir.Vatandaşlarımız da bu kuş yuvalarına gerekli ilgi ve alakayı gösterip muhafazasına yardımcı olur.Hayvanları sıcak bir ortamda kışı geçirmeleri için her türlü katkıyı sağlayacağız” diye konuştu.

Kuş yuvasının Osmanlı’da bir gelenek olduğunu hatırlatan Öncül, “Hatırlıyorum parklarda da vardı hatta şu an bazı eski evlerde hala kuş evleri var. Bazı tarihi evlerde şu an o dönemlerden kalma kuş yuvaları var ama maalesef günümüzde onları pek göremiyoruz artık” ifadelerini kullandı.

 

Siverek Belediyesi’nden örnek davranış
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tottenham uzatmalarda güldü
Tottenham uzatmalarda güldü
Metro raylarına atlayan kişi yaşamını yitirdi
Metro raylarına atlayan kişi yaşamını yitirdi