Şanlıurfa Ziraat Odasında 5 Aralık Dünya Toprak Günü dolayısıyla Konferans

5 Aralık Dünya Toprak Günü Dolayısıyla Şanlıurfa Ziraat Odasında ‘Göbeklitepe’den Günümüze Tarım ve Topraklarımız’ konulu konferans düzenlendi. Kent Konseyinin organizasyonu Ziraat Odasının ev sahipliğinde gerçekleşen Konferans, HRÜ Ziraat Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen tarafından verildi.

Şanlıurfa Ziraat Odasında 5 Aralık Dünya Toprak Günü dolayısıyla Konferans
Şanlıurfa Ziraat Odasında 5 Aralık Dünya Toprak Günü dolayısıyla Konferans Editör
Bu içerik 258 kez okundu.

Tarım kenti olan Şanlıurfa’da Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanlığında 5 Aralık Dünya Toprak günü dolayısıyla ‘Göbeklitepe’den Günümüze Tarım ve Topraklarımız’ Konulu konferans düzenlendi.  Kent Konseyinin organizasyonu Ziraat Odasının ev sahipliğinde gerçekleşen Konferans, Harran Üniversitesi (HRÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen tarafından verildi.  Konferansa çok sayıda çiftiçi, ziraat mühendisler, tarım lisesi öğrencileri, Kent Konseyi Başkanı Erkan Sözen, Şanlıurfa Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Mahmut Ayniberk, İl Tarım ve Orman Müdürü Müdür Murat Çakmaklı, Harran ÜniversitesiZiraat Fakültesi Dekanı Recep Gündoğan ve çeşitli kurum kuruluş temsilcileri katıldı.

Konferansta konuşmacılar günümüzde toprağın aşırı sulanması, ilaçlanması ve yanlış gübre kullanımı nedeniyle karşılaşılan çoraklaşmasının yanında yaşanan betonlaşmanın toprağa verdiği zararlar dikkat çekildi. Toprağın tüm canlılar açısında önemine değinilerek insanoğlunun daha dikkatli olması gerektiği kaydedildi.

Konferans öncesi açılış konuşması yapan Şanlıurfa Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Mahmut Ayniberk, insanoğlunun varoluşunun ham maddesi olan toprağa karşı daha saygılı ve korumacı olunması gerektiğini söyledi. Ayrıca Ayniberk, bilinçsiz işleme ve betonlaşma nedeniyle ciddi miktarda toprak kaybının yaşandığı ve gelecek nesiller için insanoğlu ve diğer tüm canlılar için gıda yetiştirme konusunda büyük sorunlar yaşanacağını aktardı.

‘Toprağımıza beton döküyoruz’

Özellikle Şanlıurfa’da tarım alanlarında yaşanan çoraklaşma ve betonlaşmaya dikkat çeken Ayniberk, Şanlıurfa Ziraat Odasının konuyla ilgili yaptığı gözlem ve incele sonuçlarını da paylaştı.

“Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanlığı olarak yaptığımız araştırma, gözlem ve incelemelerimiz sonunda Öncelikle GAP ile suya kavuşan toprağımızı bilinçsiz sulama ile toprağımızı çoraklaştırdığımızı öte yandan toprağımıza betonu da döktüğümüzü gördük.  Bu yanlışları düzeltmek için yetkili kurumlar harekete geçti çok şükür çoraklaşma konusunda şu ana kadar güzel yol alındı. Betonlaşma konusunda ise hala sorunlar yaşamaya devam ediyoruz. Şanlıurfa’nın önemli tarım alanlarımız giderek betona teslim ediliyor. Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanlığı olarak bu sorunun çözümü için gerek çiftçilerimize ve gerekse yetkili kurumlarımıza hep çağrıda bulunduk ve bulunmaya da devam ediyoruz.

5 Aralık Dünya Toprak gününde toprağın öneminin anlaşılması, korunması konusunda duyarlılığın oluşması için bugün Şanlıurfa Ziraat Odası ev sahipliğinde Şanlıurfa Kent Konseyi organizasyonunda gerçekleştirilen bu programda emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Ardından ‘Göbeklitepe’den Günümüze Tarım ve Topraklarımız’ Konulu konferans ınabaşlayanDoç.  Dr. Ali Rıza Öztürkmen, tarihin ilk tarım faaliyetlerinin bölgemizde Şanlıurfa’da başladığına dikkat çekerek bölgenin toprağı çok yakından tanıdığını ve nasıl korunacağını iyi bildiğini söyledi. Ve tarihsel süreç sonrasında bölgenin toprakla bağının hiç kopmadığını ancak gelinen son noktada artık toprağa daha saygılı olunması gerektiği açıkladı. Öztürkmen, özellikle bilinçsiz sulama, bilinçsiz tarım ilacı, gübre kullanımının toprağı çoraklaştırdığını öte taraftan da yaşanan betonlaşmanın çok tehlikeli boyutlara ulaştığını aktardı. Gerekli önlemlerin alınarak toprağın korunması konusunda daha duyarlı olunması gerektiğini söyledi.

 

 

 

Şanlıurfa Ziraat Odasında 5 Aralık Dünya Toprak Günü dolayısıyla Konferans
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Boğaziçi Köprüsü’nde intihar iddiası
Boğaziçi Köprüsü’nde intihar iddiası
DEAŞ’tan Kaçan 2 Kadın Urfa Sınırında Yakalandı
DEAŞ’tan Kaçan 2 Kadın Urfa Sınırında Yakalandı