Açtığı tandır ekmeği dükkanıyla geçimini sağlıyor

İSTANBUL - Açtığı küçük dükkanda tandır ekmeği yaparak geçimini sağlayan Felek Akan, kadının ekonomik özgürlüğünü elde etmesinin son derece önemli olduğunu söyleyerek, "Kadınlar kendi ayakları üzerinde durmalı" dedi.

Açtığı tandır ekmeği dükkanıyla geçimini sağlıyor
Açtığı tandır ekmeği dükkanıyla geçimini sağlıyor Editör
Bu içerik 188 kez okundu.

Zorunlu göç nedeniyle memleketi Mardin’den İstanbul’a 27 yıl önce gelen ve 2 yıldır da Beyoğlu'nun Tarlabaşı mahallesinde oturan Felek Akan, açtığı küçük dükkanda tandır ekmeği yaparak geçimini sağlıyor.  Sattığı ekmeklerle ekonomik kazanç elde eden Akan, aynı zamanda bu geleneği sürdürüyor.

 Mahallede yaşayanların tandır ekmeğine büyük ilgi gösterdiğini söyleyen Akan, tandır ekmeği yapma nedenini olarak da köylerinden göç edenlerin bu ekmeğe istediği zaman ulaşabilmesini gösteriyor.

 DERİN DONDURUCUDA MUHAFAZA

 İstanbul gibi metropol bir kentte uzun yıllardır yaşadıklarını ve eşinin de geçinebilmek adına tekstil fabrikalarında çalıştığını söyleyen Akan, 2 yıldır tandır ekmeği yaparak geçim sıkıntısını bir nebze olsa giderdiğini belirtti. Tandır ekmeğinin son derece sağlıklı olduğunu da belirten Akan, İstanbul’un diğer ilçelerinden gelen akrabalarının ve dostlarının kendilerine yetecek şekilde haftalık tandır ekmeği aldığını aktardı. Akan, ekmeğin uzun süre kalması ve bozulmaması için derin dondurucuda muhafaza edilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Akan, "Kendi bölgemizden böyle bir kültürü getirdiğimiz ve taşıdığımız için insanlar gördüklerinde bayağı şaşırıyor ve mutlu oluyorlar. 'İyi ki böyle bir işi yapıyorsun' diyorlar” dedi.

 ‘MAHALLELİ TANDIR EKMEĞİNE ALIŞTI’

 Açtığı dükkanda hem çalışan hem de işletmeci olduğunu kaydeden Akan, “Yanımda iki kişi daha çalışıyor. Bu iş, benim için zor değil; aksine zevkli oluyor. Sürekli evde oturmak canımı sıkıyor.Burası memleketimiz gibi değil ki doğaya çıkıp yaylalarda gezelim. Esenyurt'ta tandır ekmeği işi yapanları gördüm. Bizim kaldığımız mahallede bu işi yapan yoktu. Sonra bende de böyle bir iş yapma fikri gelişti ve bu küçük dükkanda işimi yapmaya başladım. Şimdi çok mutluyum. Mahalleli tandır ekmeğine alıştı. Artık başka ekmek yiyemediklerini söylüyor” diye konuştu.

 ‘KADINLAR AYAKLARI ÜZERİNDE DURMALI’

 Kadının ekonomik özgürlüğünü elde etmesinin son derece önemli olduğunu dile getiren Akan, şöyle devam etti: “Kadınların daima başarılı olmasını istiyorum. Kadınların şiddete uğradıklarını gördüğümde çok üzülüyorum. kadına yönelik sağlıklı bir politikası yok. Eşinden, kardeşinden, sokakta sürekli şiddet gören kadınları görmek istemiyoruz artık. Kadınlar kendi ayakları üzerinde durmalı, ne eşine ne kardeşine ne de başka birine muhtaç olmamalı.”

 

 

 

mezopotamyaajansi

 

Açtığı tandır ekmeği dükkanıyla geçimini sağlıyor
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
30 yıldır tarla kiralayarak geçimini sağlıyor
30 yıldır tarla kiralayarak geçimini sağlıyor
Devrilen otomobilden sağ salim çıktı
Devrilen otomobilden sağ salim çıktı