Bursa’da kadınlar 8 Mart'ı kutladı

Bursa_ kadınlar eşit yaşam koşularının sağlandığı bir dünyayı kurana kadar durmayacağız alanlardayız dedi.

Bursa’da kadınlar 8 Mart'ı kutladı
Bursa’da kadınlar 8 Mart'ı kutladı Editör
Bu içerik 675 kez okundu.

Bursa Kadın Platformu düzenlendiği 8 Mart Dünya kadınlar günü yürüyüşü ne katılan kadınlar Bursa Setbaşı’nda toplanarak Orhangazi Parkı’na çıkarak eşit ve özgür dünya isteklerini dile getirdi. Kadınlar eşit yaşam koşullarının sağlandığı bir dünya kurana kadar durmayacağız diyerek haykırdı.

 Bursa Setbaşı’nda toplanan kadınlar sloganlar ve şarkılar eşliğinde Orhangazi Parkı’na yürüdü. Tacize, tecavüze ve kadın cinayetlerine dikkat çeken kadınlar, bürgün değil her gün mücadeleyi sürdüklerini ve erkek egemenliğini kıracaklarını haykırdılar.

Bursa Orhangazi Parkı’nda Bursa Kadın Platformu adına basına açıklama yapan Funda Eylem Sancarbarlaz, Kürtçe basın açıklamasını okuyan Figen ovat “Kadınlar olarak bugün kazandığımız haklara karşı saldırıların arttığı bir dönemden geçiyoruz. Bize baskı, sömürü ve şiddet dışında bir şey vaat etmeyen sisteme karşı tarihimizden aldığımız güçle bu 8 Mart’ ta da Dünyanın her yerinde alanlardayız. “ dedi.  ekonomik krizle birlikte daha fazla yoksullaşmaya karşı mücadele yürüttüklerini dile getiren ovat,  “Fabrika önünde yüzlerce gündür direnen Flormar işçisi kadınlar başta olmak üzere Cargill’ de, Real’ de ,Tariş’ te ve daha birçok yerde direnen işçilerin mücadelelerini 8 Mart alanından selamlıyoruz. Kamusal alanları, kentlerimizi ve yaşam alanlarımızı daraltarak bizi eve hapsetmeye çalışanlara; bizi babayla, kocayla, aileyle tanımlayanlara; işsiz bırakarak itaate zorlayanlara karşı örgütlü kimliğimizle alanlardayız.” şeklinde konuştu.

Sancarbarlaz, Nafaka hakkımız gibi tüm kazanımlarımızın bir bir kaybedilmeye çalışılmasına seyirci kalmayacağız.” ifadelerini kullanan kadınların cinayetle, çocuğun istismarla anıldığı haberler duymak istemediklerini ifade etti. 

“2018 yılında 440 kadın öldürüldü ve 317 kadına cinsel şiddet uygulandı. 2019 Ocak ayında ise 43 kadın öldürüldü.2018 yılında 1217 çocuk istismarı basına yansıdı, 26 çocuk öldürüldü. 2010 yılından bu güne öldürülen kadın sayısı en az 2404. Gelin bu katliamı hep birlikte durduralım.” diyen Funda Eylem Sancarbarlaz, şiddetin meşrulaştığı bu günlerde iyi hal indirimlerine vek  kadınları yok sayan erkek egemen adalet sistemine karşı kadın dayanışması ile cevap verdiklerini söyledi.

 

Haber:Ayten Avdan-(Bursa)

Bursa’da kadınlar 8 Mart'ı kutladı
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Batman Belediyesi Eşbaşkanları işçilerle birlikte çöp topladı
Batman Belediyesi Eşbaşkanları işçilerle birlikte çöp topladı
Bakan Gül’den İmralı açıklaması
Bakan Gül’den İmralı açıklaması