Öğrenciler iklim için yürüdü

CENEVRE - "Fridays for Future" (Cumalar Çevre İçin) sloganıyla sokaklara dökülen öğrenciler, küresel ısınma ve buna bağlı olarak yaşanan iklim değişikliği sorununa dikkat çekti. Dünya çapında yüzü aşkın ülkede yapılan eylemlere yüzbinlerce kişi katıldı.

Öğrenciler iklim için yürüdü
Öğrenciler iklim için yürüdü Editör
Bu içerik 376 kez okundu.

Küresel ısınma ve buna bağlı yaşanan iklim değişikliklerine dikkat çekmek amacıyla dünya çapında yapılan eylemler kapsamında bugün İsviçre’deki öğrenciler de sokağa döküldü. İsviçre’nin Zürich, Lozan, Friebourg, Cenevre kentleri başta olmak üzere hemen hemen bütün kentlerde sokaklara dökülen öğrenciler devletleri iklim konusunda daha duyarlı ve sorumlu davranmaya çağırarak bu konuda acilen tedbirler alınması çağrısında bulundu.

POLİS MÜDAHALE ETTİ

Ülkede eylemlere katılan öğrenciler bir çok kantonda izinli kabul edilirken Valais ve Friebourg kantonlarında ise öğrenciler okula gitmedi. Cenevre’de ise öğlen saatlerinde yapılan yürüyüşe binlerce kişi katılırken Kanton Parlamentosu önüne yürümek isteyen bir gruba polis müdahale etti.

Uzun bir süre oturma eylemi yaparak polisin müdahalesini protesto eden gruba polis tekrar müdahale ederek çok sayıda öğrenciyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan öğrenciler kimlik tespitinin ardından serbest bırakıldı.

 

Kaynak:MA

Öğrenciler iklim için yürüdü
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da Dolandırıcılık operasyonu: 38 Gözaltı
Şanlıurfa’da Dolandırıcılık operasyonu: 38 Gözaltı
49 yıl sonra Dicle Nehri masmavi
49 yıl sonra Dicle Nehri masmavi