ABD ve İran’dan karşılıklı ‘terör örgütü’ ilanı

ABD Başkanı Donald Trump, İran Devrim Muhafızları'nın “yabancı terör örgütleri” listesine alındığını duyurdu. Karşı adım atan İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi de ABD Merkez Kuvvetlerini (CENTCOM) “terör örgütleri” listesine aldı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise, kararından dolayı Trump'a teşekkür etti.

ABD ve İran’dan karşılıklı ‘terör örgütü’ ilanı
ABD ve İran’dan karşılıklı ‘terör örgütü’ ilanı Editör
Bu içerik 205 kez okundu.

ABD Başkanı Donald Trump, İran ordusuna bağlı özel kuvvet Devrim Muhafızları'nı ülkesinin “yabancı terör örgütü” olarak tanıdığını duyurdu. Trump'ın bu açıklamasıyla ABD ilk kez, başka bir ülkenin ordusunu "terör örgütü" kapsamına almış oldu.

İran Devrim Muhafızları'nı bölgede terörizmi finanse ve teşvik etmekle suçlayan Trump, şu açıklamayı yaptı: "ABD Dışişleri Bakanlığı'nın öncülüğünde atılan bu eşi benzeri olmayan adım, İran'ın terörizmin devlet sponsoru olduğu gerçekliğinin yanısıra Devrim Muhafızları'nın buna aktif biçimde katıldığını ve devletin kullandığı bir araç olarak terörizmi finanse ve teşvik ettiğini tanıyor.

ABD, bu kararından daha önce Devrim Muhafızları ile bağlantılı onlarca özel ve tüzel kişiyi kara listeye almıştı.

İRAN'DAN KARŞI HAMLE

ABD’nin bu kararı üzerine karşı hamle yapan İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi ise, ABD Merkez Kuvvetlerini (CENTCOM) “terör örgütleri” listesine aldı. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, daha önce Devrim Muhafızları'nı terör örgütü ilan etmeyi amaçlayan Amerikalı yetkililerin ABD'yi bataklığa sürüklediğini söylemişti.

NETENYAHU'DAN TRUMP'A TEŞEKKÜR

ABD ve İran arasında karşılıklı bu adımlar atılırken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da, İran Devrim Muhafızları'na yönelik kararından dolayı Trump'a teşekkür etti.

 

Kaynak:MA

ABD ve İran’dan karşılıklı ‘terör örgütü’ ilanı
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hasankeyf’te yangın
Hasankeyf’te yangın
Almanya'dan İran'a çağrı
Almanya'dan İran'a çağrı