Macron: Katedralin 5 yılda tamamlanmasını istiyorum

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Notre Dame Katedrali'ni daha güzel şekilde yeniden inşa edeceklerini ve bunun 5 yılda tamamlanmasını istediğini belirtti.

Macron: Katedralin 5 yılda tamamlanmasını istiyorum
Macron: Katedralin 5 yılda tamamlanmasını istiyorum Editör
Bu içerik 143 kez okundu.
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dün çıkan yangında hasar gören tarihi Notre Dame Katedrali'ni daha güzel şekilde yeniden inşa edeceklerini ve bunun 5 yılda tamamlanmasını istediğini belirtti.
 
Macron, Elysee Sarayı'ndan "ulusa sesleniş" konuşmasında Notre Dame Katedrali'nde çıkan yangının Fransızları ve dünyayı sarstığını ifade ederek, itfaiye erlerinin tüm riskleri alarak yangını söndürmeyi başardığını söyledi.
Macron, "Notre Dame yangını tarihimizin hiçbir zaman bitmediğini gösteriyor. Her zaman üstesinde gelmemiz gereken sınavlar olacak” dedi.
 
Macron, "Notre Dame'ı daha güzel şekilde yeniden inşa edeceğiz. Bunun 5 yılda tamamlanmasını istiyorum” ifadelerini kullandı.
 
BİRÇOK ESER TAHRİP OLDU 
 
Katedralde dün çıkan yangında, 93 metre yüksekliğindeki kulelerden biri ve yapının çatısı tamamen çöktü. Yaklaşık 500 itfaiyecinin müdahale ettiği yangında, yürütülen  çalışma sayesinde kuzey çan kulesi ile ana bina kurtarıldı.
 
Paris Savcısı Remy Heitz, yangınla ilgili kaza ihtimali üzerinde durduklarını ve kasıtlı yangının söz konusu olmadığını bildirmişti. Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, Notre Dame Katedrali'nin dünkü yangından genel hatlarıyla kurtarıldığını ancak içerideki birçok eserin tahrip olma riski bulunduğunu belirtmişti. 
 
Yangının sebebi henüz bilinmese de itfaiye yetkilileri, alevlerin "muhtemelen 6 milyon avroluk yenileme çalışmalarından kaynaklanmış olabileceği"ni kaydetmişti. 
 
Yangın sonrasında katedralin onarımı için şimdiye kadar 688 milyon avro bağış toplandı.
 
Kaynak:MA
Macron: Katedralin 5 yılda tamamlanmasını istiyorum
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarlalarda hasat geç, endişe erken başladı
Tarlalarda hasat geç, endişe erken başladı
Savur’da 3 bin 400 dönüm ekili arazi kül oldu
Savur’da 3 bin 400 dönüm ekili arazi kül oldu