YSK İstanbul seçimlerinin esaslarını belirledi

ANKARA – YSK, 23 Haziran'da tekrarlanacak İstanbul seçimleriyle ilgili esasları belirledi. Talep edilmesi halinde siyasi partilere ilk kez sandık kurulu başkanları ve üyelerinin listeleri verilecek.

YSK İstanbul seçimlerinin esaslarını belirledi
YSK İstanbul seçimlerinin esaslarını belirledi Editör
Bu içerik 721 kez okundu.
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 23 Haziran'da tekrarlanacak İstanbul seçimleriyle ilgili esasları belirledi. 23 Haziran seçimleri için bir ilke imza atan YSK, talep etmeleri halinde siyasi partilere sandık kurulu başkan ve üyelerinin listesini verme kararı aldı.
 
YSK’nin belirlediği esaslara göre, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçiminde; seçime katılabilecek siyasi partilerin yeniden tespit edilmeyeceği ve 31 Mart seçime katılan siyasi partiler bu seçime de katılabileceği yer aldı.
 
31 MART SEÇMEN LİSTELERİ ESAS ALINACAK
 
Seçmen listesinde de 31 Mart seçimi için kullanılan esasların kullanılacağı, 31 Mart’ta güncellenen seçmen listesinin geçerli olacağı da karar altına alındı.
 
Bir diğer esas ise, 31 Mart'ta yapılan seçimlerinden sonra ortaya çıkan silah altında bulunan erler ve askeri öğrenciler, cezaevinde hükümlü bulunanlar, kısıtlı ve kamu hizmetinden yasaklı olan seçmenlerin seçmen kütüğündeki kayıtlarına "oy kullanamaz" şerhi düşülecek.
 
Yine YSK’nin İBB seçimlerini iptal gerekçesi olan sandık kurullarına dair de esaslar belirlendi. Yenilenen İBB seçimlerinde görevlendirilecek sandık kurulu başkanları, kamu görevlilerinden belirlenecek, isimler mutlaka mülki amirce gönderilen listedeki kamu görevlileri arasından tespit edilecek.
 
‘İLK KEZ PARTİLERE LİSTELER VERİLECEK’
 
Seçimlerde görevlendirilecek bir asil bir yedek üyenin de kamu görevlileri arasından belirleneceği ve istendiği takdirde sandık kurulu başkanları ve üyelerinin listelerinin partilere verileceği yer aldı. Sandık kurulu başkanları ve üyelerinin listesini YSK, ilk kez siyasi partilere verilmesine karar verdi. 31 Mart seçimde sandık kurullarına üye veren partiler İstanbul'da gerçekleştirilecek yenileme seçimlerinde de sandık kurullarına üye verebileceği belirtildi.
 
 
Kaynak:MA
YSK İstanbul seçimlerinin esaslarını belirledi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yasak kalktı otogar taştı
Yasak kalktı otogar taştı
Çay ocakları dolup taştı
Çay ocakları dolup taştı