Hurda toplayarak kızını okutuyor

ELAZIĞ – Elazığ’da yaşayan Yeter Soyer, 13 yıldır topladığı hurdaları satarak kızını okutmaya çalışıyor.

Hurda toplayarak kızını okutuyor
Hurda toplayarak kızını okutuyor Editör
Bu içerik 621 kez okundu.

Dersim’den Elazığ’a 20 yıl önce göç eden Yeter Soyer (40), annesini ve babasını kaybetmesinin ardından gerçekleştirdiği 15 yıllık evliliğini sonlandırmasının ardından 13 yıldır sokaklarda hurda toplayarak 15 yaşındaki kızını okutmaya çalışıyor. Elazığ’ın Fevzi Çakmak Mahallesinde ikamet eden Soyer, topladığı hurdaların büyük bir çoğunluğunu satamadığını belirtti.

 ‘KIZIMI OKUTUYORUM’

 Yaşadığı sıkıntıları dile getiren Soyer, “Annem ve babam vefat ettikten sonra evlendim. Eski aşırı alkol kullanan ve sorumsuz biriydi. Malımıza, mülkümüze haciz geldi. 15 yıl evli kaldım. Kızım üç yaşındayken hurda toplamaya başlamıştım. Yani anlaşamadığımız için ondan ayrıldım. Şimdi oturduğum ev ise eski eşimin dayısına ait. Burada onun vefat eden dayısına ve annesine baktım. Bu evde kalmamı eski eşim kabul etti. Bir kızım var 15 yaşında. Liseye gidiyor, onu ise topladığım hurdaları satarak okutuyorum” diye konuştu.

 ‘SAĞLIK SORUNLARIM ARTIYOR’

 Tek başına hem hurda toplamaya hem de ev işlerini yapmaya yetişemediğini ifade eden Soyer, “Yalnız başıma olduğumdan dolayı hem evin işine hem de çalışmaya vakit bulamıyorum. Sağlık sorunlarım giderek artıyor. Benim yerime bir başkası olsa hastanelerden çıkmazdı. Sağlık sorunlarım da artınca evimi düzene sokamaz oldum. Artık satabileceğim her şeyi topluyor ve geçimimi sağlamaya çalışıyorum” diye konuştu.

 ‘MENFAATÇİ İKİYÜZLÜ OLMAYACAKSIN’

 “Neler başıma gelmedi ki” diyerek yaşamında çektiği sıkıntıları anlatan Soyer,  şöyle devam etti: “13 yıldır hurdaları toplayıp satmaya çalışıyorum. Evin hepsi hurdalarla dolu alan kimse yok. Beni burada istemiyorlar. Hurdaları satmak istememe rağmen bilerek satmıyor, çöp topluyor diyorlar. Beni kovmaya çalışıyorlar. Komşularımın avlusuna bir hırsız girdiğinde kendimi tutamıyorum bağırıyorum. Ama her gün evimin etrafındaki inşaatlara serseriler geliyorlar ama kimse sesini çıkarmıyor. Menfaatçi olmayacaksın, ikiyüzlü olmayacaksın.”

 

Kaynak:MA

 

Hurda toplayarak kızını okutuyor
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadın hapishanesinde isyan: 6 ölü
Kadın hapishanesinde isyan: 6 ölü
Van'da bir ev kundaklandı
Van'da bir ev kundaklandı