10 bin yıllık tarihe bayram ziyareti

Ramazan Bayramı'nı fırsat bilen yurttaşlar, Ergani ilçesinde 10 bin yıllık bir geçmişe sahip Çayönü ve Hilar Mağaralarını ziyaret etti.

10 bin yıllık tarihe bayram ziyareti
10 bin yıllık tarihe bayram ziyareti Editör
Bu içerik 866 kez okundu.

Diyarbakır'ın Ergani ilçesine 7 kilometre uzaklıkta bulunan Sesverenpınar Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Çayönü Tepesi ve Hilar Mağaralarının tarihi M.Ö. 7500 ile 5500 yıllarına dayanıyor. Mağaraların tarihi dokusu, coğrafi yapısı ve doğal sit alanı olma özellikleri nedeniyle eşsiz bir güzelliğe ve arkeolojik değere sahip. Mağaraların kuzeyinde bulunan Çayönü Tepesi ile olan ilişkisi de mağaraların önemini artırıyor. Kaya mezarları ve mağaraların kimi girişlerinde Roma kabartmaları olduğu göze çarpıyor. 10 bin yıllık bir geçmişe sahip Çayönü ve Hilar Mağaraları, buğday ve mercimek gibi bitkilerin ekilmesi, koyun ve keçilerin evcilleştirilmesi gibi günümüz uygarlığının önemli bir basamağını oluşturuyor.

 ZİYARETÇİLERİN ADRESİ

 Bakımsız olan Çayönü ve Hilar Mağaraları, Ramazan Bayramı'nı fırsat bilen Diyarbakırlılar ve çevre kentlerden gelen yurttaşlar tarafından ziyaret edildi. Bayram süresince yediden yetmişe binlerce ziyaretçi, Ergani ilçesine gelerek tarih yolcuğuna çıktı.

 GÖREVLİ YOK

 Özellikle son dönemlerde ödenek ayrılmadığı için bakımsız kaldığı belirtilen tarihi mekanda, ne bir görevli ne de tarihi anlatan bir yazıt bulunuyor.

 

Kaynak:MA

10 bin yıllık tarihe bayram ziyareti
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Baraja düşen işçinin cenazesine ulaşıldı
Baraja düşen işçinin cenazesine ulaşıldı
Siirt'te traktör devrildi: 5 yaralı
Siirt'te traktör devrildi: 5 yaralı