Şanlı 15-16 Haziran Direnişinin 49. Yılında

Parababaları Düzenine, İşçi Düşmanlığına, Sarı Sendikacılığa Karşı Direniş Alanlarındaydık

Şanlı 15-16 Haziran Direnişinin 49. Yılında
Şanlı 15-16 Haziran Direnişinin 49. Yılında Editör
Bu içerik 419 kez okundu.

15-16 Haziran Şanlı İşçi Direnişinin 49. yılında Sendikamızın üç gün sürecek eylemleri devam ediyor. Cuma günü Ankara’da Makro işçileri ile başlayan eylemlerimiz bu gün Real ve Tüvtürk direniş alanlarında devam etti. 

15-16 Haziran Şanlı İşçi Direnişinin 49. Yılında İstanbul’da, Eskişehir’de, Muğla’da ve Şanlıurfa’daYiğit Tüvtürk ve Real Direnişçileri ile Alanlardaydık

ESKİŞEHİR

Bu gün ilk eylemimiz Eskişehir’de 207 gündür TüvtürkReysaş işvereninin işçi sendika düşmanlığına karşı direnen Reysaş Direnişçilerinin direniş alanı olan Hilton Otelinin önünde yapıldı. Saat 10:00’da bir araya gelen Reysaş Direnişçileri ve aileleri ile birlikte kitlesel basın açıklaması yapıldı. Basın açıklaması Sendikamız Eskişehir Anadolu Şube Başkanı Ali Özçelik tarafından yapıldı. Ali Özçelik’in yaptığı açıklamadan sonra eylem atılan sloganlarla sona erdi. Basın acıkmasına Sarp Lojistik işyeri temsilcileri, üyelerimiz kitlesel olarak katıldı. Ayrıca Emekli-Sen Şube Başkanı da eyleme katılarak dayanışmada bulundu. 

MUĞLA

Muğla’da Tüvtürk Muğla Taşıt Muayene işçileri 307 gündür, işvereninin işçi sendika düşmanlığına karşı direniyorlar. Muğla TüvtürkDirenişçileri aileleri ve çocukları ile birlikte direniş alanında saat 12:00’de bir basın açıklaması yaptılar. Basın açıklamasında hazırlanan ortak metin direnişçiler tarafından okundu. Basın açıklaması sloganlarla sona ererken direnişe devam edildi.  

ŞANLIURFA’da Jandarma Basın Açıklamasını Engellemek İstedi.

Şanlıurfa’da 209 gündür devam eden TüvtürkPolçak direnişi, işvereninin işçi sendika düşmanlığına karşı ve jandarmanın baskısınarağmen kararlılıkla devam ediyor. Şanlıurfa’da sadece sendikamız tarafından TüvtürkPolçak Direnişçilerimiz 15-16 Haziran ile ilgili basın açıklaması yaptı. Bölgede devam eden tek direniş olan Polçak Direnişimizde direnişe devam eden üyelerimizin katılımı ile direniş alanında saat 12:00’de bir basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasından önce direniş yerine gelen jandarma önce basın açıklamasına izin vermedi. Bunun üzerine Genel Başkanımızın jandarma ile yatığı telefon görüşmeleri ve üyelerimizin kararlı tutumu sonucunda basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasında üyelerimiz ortak basın metnini okudu. Basın açıklamasından sonra atılan sloganlar eşliğinde direnişe devam edildi.  

İSTANBUL

İstanbul’da Cumartesi ve Pazar günü iki gün devam edecek eylemlerin ilk bu gün yapıldı. Eylemimiz yiğit Real direnişçileri, Makro İşçileri,İstanbul Tüvtürk Araç Muayene İstasyon işyeri temsilcileri, Mc Paketleme, Demtrans, Adapazarı Taşımacılık işyeri temsilcilerimiz ve üyelerimizin de katılımı ile birlikteKozyatağı Metro Gross Market Direniş alanında yüze yakın işçinin katılımı ile yapıldı. Burada bir konuşma yapan Genel Başkanımız Ali Rıza Küçükosmanoğlu 15-16 Haziran direnişinin tarihsel önemine değinerek günümüzde DİSK de dahil şanlı 15-16 Haziran direniş ruhunun yaşatılamadığını, sermayenin işçi sınıfına çok yönlü saldırılarının olduğunu ancak buna karşın örgütlü bir direnişin yapılamadığını belirtti. DİSK yönetiminin aylardır süren ve Nakliyat-İş öncülüğünde devam eden direnişlere ilgisiz ve duyarsız kaldığını, üç maymunu oynadığını söyleyerek Nakliyat-İş olarak sermayeye karşı işçi sınıfı bilinci ile hareket ettiklerini ve ister işkolunda olsun ister olmasın ezilen, hakları gasp edilen tüm işçilere sahip çıkmaya devam edeceklerini belirtti.

Bu gün yeni 15-16 Haziranlar yaratmaya ihtiyaç olduğunu ifade eden Küçükosmanoğlu,Real, Makro, Uzel, Tüvtürk Muğla, Eskişehir Reysaş, Şanlıurfa Polçak direnişlerinin sarı sendikacılığa, işverenlerin işçi sendika düşmanlığına karşı bir başkaldırı mücadelesi olduğunu belirtti. Küçükosmanoğlu ayrıca Şanlıurfa’da jandarmanın basın açıklamasını engelleme girişimini de protesto ettiklerini söyledi. Küçükosmanoğlu 15-16 Haziran direniş ruhunun Real, Makro, Uzel veTüvtük Direnişlerinde yaşadığını ifade ederek bu mücadeleyi daha da büyüteceklerini ve devam eden direnişlerinde başarıya ulaşacağını belirterek konuşmasını bitirdi.

Daha sonra Real İşçisi bir kadın direnişçi sendikamız tarafından hazırlanan bildiriyi okudu. Yapılan açıklamalardan sonra eylem atılan sloganlar ve çekilen halaylarla son buldu.

Basın açıklamasında ayrıca TİS görüşmelerinde patronların hak gaspına yönelik dayatmalarına karşı direnen TÜPRAŞ işçisi ile dayanışma amacı ile "TÜPRAŞ İşçisi Yalnız Değildir" dövizleri açıldı.

Direniş alanlarında yapılan basın açıklamalarında “Şanlı 15-16 Haziran Direnişimizi, Parababalarına, Sermayeye, İşçi Düşmanlığına, Sarı Sendikacıların İhanetine Karşı Mücadelemizde Yaşatıyoruz" pankartı ve çeşitli dövizler taşındı. 

15.06.2019

Nakliyat-İş Sendikası

Genel Merkezi

Eylemlerde okunan bildiri metni;

PARABABALARI DÜZENİNE, İŞÇİ DÜŞMANLIĞINA, KIDEM TAZMİNATLARIMIZIN GASP EDİLMESİNE, SARI SENDİKACILIĞA KARŞI

YAŞASIN ŞANLI  15-16 HAZİRAN DİRENİŞİMİZ

Türkiye İşçi Sınıfının Mücadele Tarihi içerisinde Şanlı 15-16 Haziran Direnişinin önemli bir yeri vardır. 15-16 Haziran Direnişi kitlesel katılımı, ekonomik, toplumsal ve siyasi mücadeledeki sonuçları tarihsel önemdedir. Yüzbinleri aşan İşçi Sınıfı 15-16 Haziran günleri İşçi Sınıfının devrimci sendikal örgütünü DİSK’i kapatmaya yönelik girişimlere karşı İşçi Sınıfının sermaye sınıfına onun iktidarı olan AP’ye karşı cevabıdır.

İşçi Sınıfımız CIA tarafından 1952 yılında kurdurulan TÜRK-İŞ’e mahkûm etmeye karşı İşçi Sınıfımızın isyan, başkaldırısının adıdır, 15-16 Haziran. 15-16 Haziran Direnişinde kaybettiğimiz İşçi kardeşlerimizi Yaşar Yıldırım, Mehmet Gıdak ve Mustafa Bayram’ı rahmetle ve saygıyla anıyoruz.

Türkiye İşçi Sınıfı, DİSK’in kapatılmasına, örgütlenme haklarının elinden alınmasına karşı, “DİSK kapatılamaz” sloganı ile 168 fabrika ve 150 bine yakın işçiyi kapsayan direnişte, işçiler İzmit ve Gebze’den Kadıköy’e, Levent’ten Mecidiyeköy ve Taksim’e, Bakırköy’den Topkapı ve Edirnekapı’ya kadar yürüdüler. İstanbul’un iki yakasındaki işçilerin bir araya gelememesi için vapur seferleri bile iptal edildi; Galata Köprüsü açılarak geçişe kapatıldı. 16 Haziran 1970 tarihinde İstanbul ile Kocaeli Merkez ve Gebze ilçesinde sıkıyönetim ilan edildi. 3 ay süren sıkıyönetim sonunda işten çıkarılan işçi sayısı 5 bini aştı. DİSK yöneticileri ile birlikte çok sayıda işçi tutuklandı.

Söz konusu yasa değişikliklerini içeren hükümler 2 yıl sonra, Anayasa Mahkemesince Anayasaya aykırı bulunarak iptal edilmiştir. Sermaye sınıfı o dönem yapmak istediklerini, ancak 12 Eylül 1980 Faşist Darbesinden sonra  DİSK’i kapatıp, yasaları sermaye sınıfının istemleri doğrultusunda  değiştirerek, İşçi Sınıfını yalnızca sarı-gangster sendika Türk-İş’e mahkûm ederek uygulayabilmişlerdir.

Bugün, Şanlı 15-16 Haziran Direnişimizin 49. yılında, yerli-yabancı parababaları ve onların siyasi  iktidarı İşçi Sınıfımızın kazanılmış haklarına saldırmaya devam ediyor. Ulusal istihdam stratejisi programında yer alan işçi örgütlenme ve sendika düşmanı politikalar, düzenlemeler hayata geçiriliyor.

Özel istihdam büroları kiralık işçilik yasasını, zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemini düzenleyen BES’i, zorunlu arabuluculuk yasasına, işçi sınıfımızın tepkilerine karşın çıkardılar. Esnek çalışmayı. Daha yaygın etkin duruma getirmek için düzenlemeler yapılıyor. Kazanılmış hakları ortadan kaldıran “süresi belirli hizmet akdi” ile çalıştırılma da yaygınlaştırılıyor.BES’i zorunlu kılmaya çalışıyorlar.

Milyonlarca işçi kardeşimiz taşeron cehenneminde çalıştırılıyor. Taşerona kadronun bir aldatmaca olduğu ortaya çıkmıştır.

İş güvencemiz, geleceğimiz olan 83 yıllık kıdem tazminatı hakkımız yerli-yabancı parababaları direktifleri ile gasp edilmeye çalışılıyor.

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlugeçtiğimiz yıl “İş ve yatırım ortamı önündeki engelleri tespit edip hükümetimizle birlikte kaldırdık” demişti.Ayrıca maliyetlerin düşürülmesi ve İş Sağlığı ve Güvenliği mevzuatının işveren lehine değiştirilmesini sağladıklarını belirten Hisarcıklıoğlu“Özellikle iş mahkemelerindeki davalarda işveren %99 haksız çıkıyordu. Bunu değiştirmek üzere zorunlu arabuluculuk sisteminin uygulamaya alınmasını sağladık.” demişti.

Ancak TOBB Başkanı bununla da yetinmemektedir. Bu günlerde çalışma yaşamını daha da esnekleştirme, iş davalarında işverenlerin çıkarına yeni düzenlemeler, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili işverenlerin sorumluluklarını ortadan kaldıran düzenlemeler yapmak istiyorlar. Bu konularda da AKP iktidarı ile anlaşmış durumdalar. TOBB bu düzenlemeleri hangi ortamda yapılmasını istiyor? Son 15 yılda 20 bin, 2019’un ilk beş ayında 716 işçi kardeşimizin iş cinayetlerin de yaşamını yitirdiği bir ortamda. Bu vicdansızlıktır. 

15-16 Haziran Direnişi ile İşçi Sınıfımızın canı-kanı pahasına sahip çıktığı DİSK’in yönetimi şu an kuruluş ilkelerinden, mücadele geleneklerinden, işçi sınıfından uzaklaşmıştır. İşçi sınıfının ekonomik, demokratik, kitlesel mücadele örgütü işlevini giderek yitirmektedir.

DİSK yönetimi, sarı sendikacılığa karşı 22 aydan beri devam eden Real Market Direnişine, Parababalarının İşçi Düşmanlığına karşı 207 gündür devam edenTüvtürk Şanlıurfa Polçak Direnişimize, 205 gündür devam eden Tüvtürk Eskişehir Reysaş Direnişimize, 305 gündür devam eden Tüvtürk Muğla Direnişimize, aylardır devam eden Uyum/Makro Market Direnişimize ve Uzel İşçilerinin direnişine, yanisendikamız öncülüğünde devam eden direnişlere karşı üç maymunu oynamaya devam etmektedir.

 

•             Kıdem Tazminatımızın Gasp Edilmesine,

•             Grev Yasaklamalarına,

•             Zorunlu Arabuluculuk Yasasına,

•             Zorunlu BES’e,

•             İş Cinayetlerine,

•             Kiralık İşçilik Yasasına,

•             Taşeron Cehennemine,

•             Örgütlenme ve Mücadelemizin Önündeki Engellemelere,

•             Sarı Sendikacılığa Karşı

•             Yeni Esnek Çalışma Düzenlemelerine

•             İşçi Düşmanı Yeni Yasalara

Kazanılmış Tüm Haklarımıza Yönelik Yerli-Yabancı Parababalarının Örgütlerinin İktidarların Saldırılarına Karşı Yeni Örgütlü 15-16 Haziran Direnişleri Örgütlemeliyiz.

15.06.2019

Yaşasın 15-16 Haziran Direnişimiz

Yaşasın DİSK Yaşasın Nakliyat-İş

DİSK’in Adına, Tarihine, Sahip Çıkmaya Devam Edeceğiz

Yaşasın Real Market Direnişimiz

 

Nakliyat-İş Sendikası

Genel Merkezi

Şanlı 15-16 Haziran Direnişinin 49. Yılında
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sınır hattındaki mahalleye havan düştü: 2 ölü, 12 yaralı
Sınır hattındaki mahalleye havan düştü: 2 ölü, 12 yaralı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Baydemir hakkında suç duyurusu
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Baydemir hakkında suç duyurusu