30 yıldır tarla kiralayarak geçimini sağlıyor

Mersin’in Akdeniz ilçesine bağlı Kazanlı Bölgesinde yıllardır seracılık yaparak geçimini sağlayan Emine Yeşiltepe, bugüne kadar sürekli zarar ettiğini aktararak, "30 yıldır seralar kiralayarak ekimler yapıyorum. Tüm bunlar ev kirası ödememek için” dedi.

30 yıldır tarla kiralayarak geçimini sağlıyor
30 yıldır tarla kiralayarak geçimini sağlıyor Editör
Bu içerik 545 kez okundu.

Mersin’in Kazanlı Bölgesi’ndeki örtüaltı (sera) üreticiler, ilaç, gübre, mazot, fide, işçi gibi girdi maliyetlerinin fazla olmasından dolayı her yıl sonunu zararla kapatıyor. Yapacak başka bir işlerinin olmamasından dolayı üretmeye devam eden üreticiler hayatta kalmak için karın tokluğuna çalışmak zorunda. Bu üreticilerden biri de 30 yıldır yaz kış demeden Kazanlı’nın farklı yerlerinde tarlaları kiralayarak üretim yapan 55 yaşındaki Emine Yeşiltepe. Yıllar önce genç yaşlarda tarlalarda yevmiye karşılığında çalışan Yeşiltepe, başını koyabilecek bir evde kalmak için tarlalar kiralayarak, örtüaltı üretim yapmaya başladı.

 'HERŞEY EV KİRASI ÖDEMEMEK İÇİN'

 Yerşiltepe, “Evimiz yoktu. Tarla kiraladığımızda seranın yanında olan küçük evde kalma şansımız oluyor. 30 yıldır birçok yerde tarla kiralayarak evlerde kalıyorum. Tarlayı kiraladığımda ev kirası gibi bir derdimiz olmuyor. Bu işe ilk girdiğimizde bu nedenle girdik. 30 yıldır çalışıyorum ve sürekli zarar ediyorum. Bugüne kadar kazanmadım. Eşim de çalışmıyor zaten. Bir evim olsa bu işi yapmazdım” dedi.

 ’30 YILDIR KARIN TOKLUĞUNA ÇALIŞIYORUM’

 Çiftçi olmanın zorluklarını dile getiren Yeşiltepe, bugüne kadar tarlalarda çalışarak iki çocuğunu büyüttüğünü aktardı. Yeşiltepe, “Yıllardır tarlalardan çıkmadım. Çiftçi olmak çok zor. Seralar yazın çok sıcak oluyor. Bu yaşıma geldim hala bu sıcağın altında çalışıyorum. Bugün bana yardım eden bir tek oğlum var. O da işsiz olmasından dolayı tabi bana yardım ediyor. İnanın sadece karın tokluğuna çalışıyoruz. Ben oğlum ve tuttuğumuz birkaç işçi ile bu seraya bakıyoruz. Geçen yıllara oranla seracılık daha da zorlaştı. İşçi paraları, gübre fiyatları, fide, ilaç gibi birçok masrafımız oluyor. Bu masrafları yıl sonunda karşılayamıyoruz. 30 yıldır 30 Bin TL para kazanmadım” şeklinde yaşadıkları zorlukları aktardı.

 ‘İNŞALLAH BU YIL DA ZARAR ETMEM’

 Her yıl domates, biber ya da salatalık ektiğini dile getiren Yeşiltepe, ektikleri ürünlere zarar gelmemek için ise her gün dua ettiğini söyledi. Kışın üretmenin daha zor olduğunu dile getiren Yeşiltepe, “Kışın tarlamdaki biberlerime don vurmaması için seraya girip dua ediyorum. Don vursa mahvoluruz. Serada beni görenler hayretle bana bakıyorlar. ‘Abla serada ne yapıyorsun’ diyorlar ben de onlara ‘dua ediyorum’ şeklinde cevaplar veriyorum. Zaten zar zor yetiştiriyoruz bir de don vursa biteriz. Bu yıl da ektik biberimizi bakalım ne olacak. Ben zaten ekmeden önce her şeyi borçla alıyorum öyle ekiyorum. Yıl sonunda da hesabıma kitabıma bakıyorum. Genelde her yıl zarar ediyorum bakalım bu yıl ne olacak. Bakalım ürünleri topladığımda yine hesaba kitaba bakacağım. İnşallah zarar etmem” dedi.

 

MA / Ergin Çağlar

30 yıldır tarla kiralayarak geçimini sağlıyor
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sınır hattındaki mahalleye havan düştü: 2 ölü, 12 yaralı
Sınır hattındaki mahalleye havan düştü: 2 ölü, 12 yaralı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Baydemir hakkında suç duyurusu
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Baydemir hakkında suç duyurusu