Iğdır kayısısı üreticisi zorda

IĞDIR – Meşhur Iğdır kayısısının hasadına başlandı. Kayısı üreticisi, gübre, ilaç ve mazotun pahalı olmasından dolayı emeklerinin karşılığını almadıklarından yakındı.

Iğdır kayısısı üreticisi zorda
Iğdır kayısısı üreticisi zorda Editör
Bu içerik 305 kez okundu.

Iğdır bölgesine özgün olan meşhur iri kayısı hasadı başladı. Toplandıktan sonra 3 veya 4 gün içerisinde tüketilmesi gereken Iğdır kayısısı soğuk depolu araçlarla Azerbaycan, İran ve Türkiye'nin birçok kentine gönderiliyor. 2-5 TL arasında satılan kayısının tanıtılması için Iğdır Belediyesi geçtiğimiz günlerde "2'nci Geleneksel Kayısı Festivali" düzenledi.

 Iğdır kayısısı üreticileri, ilaç, gübre ve mazotun pahalı olmasından dolayı emeklerinin karşılığını almadıkları dile getirdi.

 ZAMLAR ZORLUYOR

 20 yıldır kayısı üreticiliği yapan Dindar Delen, Iğdır kayısısına hak ettiği değer verilmediğini söyledi. Iğdır kayısının Türkiye’nin diğer bölgelerinde yetişen kayısılardan daha iyi ve aromasının daha lezzetli olduğunu dile getiren Delen, "Ne yazık ki bu kadar güzel olan bir kayısıya gereken önem verilmiyor. Toplandıktan 3 veya 4 gün içerisinde tüketilmesi gereken bu ürün tadı o kadar lezzetli olmasına rağmen hak ettiği yeri alamıyor. Çiftçiler yapılan zamlar karşısında zor ayakta duruyor" ifadelerini kullandı.

 Gübre, ilaç ve mazota yapılan zamlardan dolayı emeklerinin karşılığını almadıkları söyleyen Delen, "Bahçede 1-1.5 TL’ye sattığımız kayısı, gübre, ilaç, mazot ve işçi yevmiye masraflarını zor çıkarıyor. Bu nedenle üretim yapmakta zorlanıyoruz. Devletin bir an önce çiftçiyi düşünerek, adımlar atmasını bekliyoruz" şeklinde konuştu.

 Iğdır kayısısının tanıtılması için festival düzenleyen belediyeye teşekkür eden Delen, "Bu festivalin yapılması iyi oldu. Meşhur kayısımız gereken değeri bulması için sadece belediye değil, diğer kurumların da adım atması lazım" dedi.

 ‘ÇÖZÜM GELİŞTİRİLMELİ’

 Iğdır kayısısının lezzetli olduğunu fakat isminin duyulmadığı için fazla bilen olmadığını söyleyen üretici İsmet İnanç ise, "Bizler bahçede bunları işçilerle birlikte topluyoruz. Yetiştikten sonra 15 gün içerisinde hemen topluyoruz. Fazla dayanıklı olmadığı için hemen tüketilmesi lazım" diye konuştu. Üretici olarak zamlardan olumsuz etkilendiklerini belirten İnanç, şunları söyledi: "Ne yazık ki her gün yeni bir zam geliyor. Bu da bizi ciddi şekilde etkiliyor. Bugün işçi yevmiyesi olmuş 100 TL, bunun mazotu, gübresi ve ilacı daha var. Bunların masraflarını bile bazen çıkarmakta zorlanıyoruz. Bu durumda üretim yapmak da zor oluyor. Onun için devletin bu duruma çözüm bulacak politikalar geliştirmeli. Üreticiyi destekleyecek adımlar atılmalı."

 

Kaynak:MA

Iğdır kayısısı üreticisi zorda
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diyarbakır’da araç devrildi: 2 ölü, 4 yaralı
Diyarbakır’da araç devrildi: 2 ölü, 4 yaralı
Milli Savunma Bakanı Akar’dan Tel Abyad ve Rasulayn açıklaması
Milli Savunma Bakanı Akar’dan Tel Abyad ve Rasulayn açıklaması