Kriz tezgah satışlarını vurdu

Tatvan’da el emeği göz nuru yaptıkları bileklik, kolye ve örgüleri tezgahlarda satan kadınlar, ekonomik krizden dolayı satış yapamaz hale geldi.

Kriz tezgah satışlarını vurdu
Kriz tezgah satışlarını vurdu Editör
Bu içerik 400 kez okundu.

Bitlis’in Tatvan ilçesinde, kadınlar işlek cadde üzerinde ve sahilde el emeği göz nuru yaptıkları bileklik, kolye, dantel ve örgü işlerini açtıkları seyyar tezgahlarda satarak geçimlerini sağlıyor. Sabahın ilk saatlerinde satışa başlayan kadınlar, ekonomik krizin tezgahları da etkilediğini belirtiyor. Kadınlar, kriz devam ettiği sürece tezgahlarını kapatmak zorunda kalacaklarını söylüyor. 

 ‘BAZEN DÜŞÜK FİYATLA SATIYORUZ’

 İstanbul'da 10 yıl tekstil işçiliği yaptıktan sonra Tatvan’a gelerek bileklik ve kolye gibi aksesuar satmaya başlayan Zeynep Rajabi, her sabah sahilde tezgahını açıyor. Gece geç saatlere kadar satış yapmaya çalıştığını söyleyen Rajabi, ekonomik krizden kendilerinin de etkilediğini söyledi. Her şeye zam geldiği gibi ürettiği aksesuar malzemelerinin de yarı oranında arttığını dile getiren Rajabi, dolayısıyla yaptığı aksesuarların fiyatında artışa gitmek zorunda kaldığını ifade etti.

 ‘EŞİM DE ÇALIŞIYOR AMA YETMİYOR’

 Rajabi, daha önce 10 liraya sattığı kolyeleri, şimdi ise 15 liraya satış çıkardığını belirtti. Halkın tezgahlara sadece bakıp geçtiğini ifade eden Rajabi,  "Bazen kendi emeğimizden vazgeçip daha düşük fiyatla satmak zorunda kalıyoruz. Emeğimizin karşılığını hiç bir şekilde almıyoruz. Daha önce satışlarım oluyordu, sıkıntı yaşamıyordum. Okula giden 3 çocuğum var. Çocuklarımın okul, ev masraflarını çıkartmak için çabalıyorum. Eşim de çalışıyor; fakat yine de geçimimizi sağlayamıyoruz. İnsanlar için de yaşam zorlaşmış. Tezgaha bakıyorlar fakat almak istedikleri aksesuarı alamıyorlar. Elleri ceplerine gitmiyor. Çünkü onlarda da yok. Herkes için yaşam zorlaştı. Nereye kadar böyle devam edecek bilmiyoruz. Bu duruma bir çözüm bulunmalıdır" dedi.

 'SATIŞ YAPMADAN TEZGAHI KAPATIYORUM'

 Tatvan'ın en işlek caddesinde kurduğu tezgahta takı, lif ve dantel işleri yaparak satış yapmaya çalışan Fatma Demir de, günü ciro yapmadan kapattığını söyledi. Yaptığı ürünlerin insanlar tarafından dikkat çektiğini; ancak işlerinin iyi olmadığını belirten Demir, "Yaptığım bu işten memnunum. Kimseye muhtaç olmuyorum. Fakat, işlerimiz doğru düzgün olmuyor. Ürünlerim insanların dikkatini çekse de bazen para kazanmadan tezgahımı kapatıyorum. Satış yapılmadığı sürece bende tezgahımı kapatıyorum, başka çarem yok" diye konuştu.

 

Kaynak:MA

Kriz tezgah satışlarını vurdu
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beytüşşebap'ta dağ keçisi vuran şahsa ceza
Beytüşşebap'ta dağ keçisi vuran şahsa ceza
Salgın döneminde oto yıkamaya talep %85 arttı
Salgın döneminde oto yıkamaya talep %85 arttı