Sahte Belgelerle Avukat Olacaklardı!

Şanlıurfa Barosu, basında yer alan ‘Sahte Belgelerle Avukat Olacaklardı’ iddiaları ile ilgili yazılı açıklamada bulundu.

Sahte Belgelerle Avukat Olacaklardı!
Sahte Belgelerle Avukat Olacaklardı! Editör
Bu içerik 425 kez okundu.

Şanlıurfa Barosu tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi: “Bilindiği üzere; Şanlıurfa Barosuyla ilgili olarak 10 Temmuz 2019 tarihinde “Sahte belgelerle avukat olacaklardı!” manşetiyle basında bir takım haberler yer almıştır. Haberin başlığında ve genel olarak “Şanlıurfa Barosu, Bulgaristan ve Makedonya’dan maddi menfaat karşılığı belge alıp Kıbrıs’ta Hukuk fakültesine kayıt yaptıran veya Türkiye’deki Hukuk fakültelerine geçiş yapanların staj dosyalarını inceledi. İnceleme sonunda 32 kişinin avukatlık staj dosyasının dondurulduğunun iddia edildiği” belirtilmektedir.

Ancak; işin gerçeği ve belki de haberin esası ve gayesi de bu yönde ise de, hukuk mantığıyla ve hukukçu gözüyle haberin detayına bakıldığında haberin, gerçeklikle bağdaşmayan bilgilerin yanı sıra birbiriyle çelişir bilgiler içerdiği ve Şanlıurfa Barosu ile yönetim kurulunu töhmet altında bırakacak ibareler içerdiği görülmektedir. Her şeyden önce verilen sayı tamamen hayali ve gerçek dışıdır. Diğer yandan Şanlıurfa Barosunun herhangi bir stajyer avukatın stajını herhangi bir sahte belge veya diplomadan ötürü iptal ettiği bilgisi de doğru değildir.

Şanlıurfa Barosu bünyesinde sahte diploma ile avukatlık stajını yapan meslektaşımız bulunmamaktadır. Yaptığımız incelemeler neticesinde baromuzda stajını yapan 13 stajyer avukatın ÖSYM tarafından Hukuk Fakültesine yerleşmediği tespit edilmiş, Bulgaristan, Makedonya ve Kazakistan’daki üniversitelere kayıt yaptırdıkları ve akabinde de Kıbrıs ve Türkiye’deki Hukuk Fakültelerine geçiş yaptıkları sonucuna ulaşılmıştır. Uzun zaman önce belirtilen şekilde stajını yapan stajyer avukatlardan, denklik başvurusu yapmalarını ve denklik başvurusu yaptıklarına dair belgelerini staj dosyalarına ibraz etmeleri Şanlıurfa Barosu Yönetim Kurulu tarafından karar altına alınmıştır. İki stajyer avukat denklik başvurusu yaptıklarına dair belgelerini staj dosyasına ibraz etmiş, diğer stajyer avukatların da ibraz etmeleri için süre verilmiştir. Verilen süre içerisinde denklik başvurusu yaptıklarına dair belgeleri sunmamaları halinde de stajlarının durdurulmasına karar verilmiştir. Şanlıurfa Barosu, avukatlık kanunu ve ilgili mevzuatın verdiği yetki ve sorumluluk çerçevesinde hareket ederek stajyer avukatlardan, staj başlama, staj süresi boyunca stajyerin yükümlülükleri ile ilgili belgeleri ve staj bitimi için gerekli belgeleri istemekte; bu belgelerin ibraz edilmemesi halinde ya stajını başlatmamakta veya stajı bitimini askıya alarak ibrazı için süre verme yetkisine sahiptir. Şanlıurfa Barosu yönetim kurulu olarak yaptığımız işlemlerde hukuka aykırılık bulunmamaktadır.

Şanlıurfa Barosu, yasalar çerçevesinde haksızlığa/hukuksuzluğa uğrayan tüm kesimlerin yanında duran bir baro olup; aynı şekilde her türlü hukuka aykırılık, istibdada karşı duran ve basın özgürlüğünü savunan bir barodur. Ancak yapılan bu haber, belirtilen ilkelerden uzak, tamamen iddiaya dayalı ve baroyu ve yönetimini töhmet altında bırakan ve bu haliyle ilkeli habercilikten uzaktır. Şanlıurfa Barosu’nu ve yönetimini töhmet altında bırakacak haberler yapmak yerine Şanlıurfa Barosu yönetimi ile iletişime geçilerek gerçek bilgiye ulaşılarak, doğru haber yapılabilirdi. Şanlıurfa Barosu olarak toplumu doğru bilgilendirme görevimizin bilincinde olduğumuzu saygıyla duyururuz.”

BASINA, BARO CAMİASINA VE KAMUOYUNA

Bilindiği üzere; Şanlıurfa Barosuyla ilgili olarak 10 Temmuz 2019 tarihinde “Sahte belgelerle avukat olacaklardı!” manşetiyle basında bir takım haberler yer almıştır. Haberin başlığında ve genel olarak “Şanlıurfa Barosu, Bulgaristan ve Makedonya’dan maddi menfaat karşılığı belge alıp Kıbrıs’ta Hukuk fakültesine kayıt yaptıran veya Türkiye’deki Hukuk fakültelerine geçiş yapanların staj dosyalarını inceledi. İnceleme sonunda 32 kişinin avukatlık staj dosyasının dondurulduğunun iddia edildiği” belirtilmektedir.

Ancak; işin gerçeği ve belki de haberin esası ve gayesi de bu yönde ise de, hukuk mantığıyla ve hukukçu gözüyle haberin detayına bakıldığında haberin, gerçeklikle bağdaşmayan bilgilerin yanı sıra birbiriyle çelişir bilgiler içerdiği ve Şanlıurfa Barosu ile yönetim kurulunu töhmet altında bırakacak ibareler içerdiği görülmektedir. Her şeyden önce verilen sayı tamamen hayali ve gerçek dışıdır. Diğer yandan Şanlıurfa Barosunun herhangi bir stajyer avukatın stajını herhangi bir sahte belge veya diplomadan ötürü iptal ettiği bilgisi de doğru değildir.

Şanlıurfa Barosu bünyesinde sahte diploma ile avukatlık stajını yapan meslektaşımız bulunmamaktadır. Yaptığımız incelemeler neticesinde baromuzda stajını yapan 13 stajyer avukatın ÖSYM tarafından Hukuk Fakültesine yerleşmediği tespit edilmiş, Bulgaristan, Makedonya ve Kazakistan’daki üniversitelere kayıt yaptırdıkları ve akabinde de Kıbrıs ve Türkiye’deki Hukuk Fakültelerine geçiş yaptıkları sonucuna ulaşılmıştır.  Uzun zaman önce belirtilen şekilde stajını yapan stajyer avukatlardan, denklik başvurusu yapmalarını ve denklik başvurusu yaptıklarına dair belgelerini staj dosyalarına ibraz etmeleri Şanlıurfa Barosu Yönetim Kurulu tarafından karar altına alınmıştır. İki stajyer avukat denklik başvurusu yaptıklarına dair belgelerini staj dosyasına ibraz etmiş, diğer stajyer avukatların da ibraz etmeleri için süre verilmiştir. Verilen süre içerisinde denklik başvurusu yaptıklarına dair belgeleri sunmamaları halinde de stajlarının durdurulmasına karar verilmiştir.

Şanlıurfa Barosu, avukatlık kanunu ve ilgili mevzuatın verdiği yetki ve sorumluluk çerçevesinde hareket ederek stajyer avukatlardan, staj başlama, staj süresi boyunca stajyerin yükümlülükleri ile ilgili belgeleri ve staj bitimi için gerekli belgeleri istemekte; bu belgelerin ibraz edilmemesi halinde ya stajını başlatmamakta veya stajı bitimini askıya alarak ibrazı için süre verme yetkisine sahiptir. Şanlıurfa Barosu yönetim kurulu olarak yaptığımız işlemlerde hukuka aykırılık bulunmamaktadır.

Şanlıurfa Barosu, yasalar çerçevesinde haksızlığa/hukuksuzluğa uğrayan tüm kesimlerin yanında duran bir baro olup; aynı şekilde her türlü hukuka aykırılık, istibdada karşı duran ve basın özgürlüğünü savunan bir barodur. Ancak yapılan bu haber, belirtilen ilkelerden uzak, tamamen iddiaya dayalı ve baroyu ve yönetimini töhmet altında bırakan ve bu haliyle ilkeli habercilikten uzaktır. Şanlıurfa Barosu’nu ve yönetimini töhmet altında bırakacak haberler yapmak yerine Şanlıurfa Barosu yönetimi ile iletişime geçilerek gerçek bilgiye ulaşılarak, doğru haber yapılabilirdi. Şanlıurfa Barosu olarak toplumu doğru bilgilendirme görevimizin bilincinde olduğumuzu saygıyla duyururuz.

 

 

Sahte Belgelerle Avukat Olacaklardı’ iddiasına Şanlıurfa Barosu’ndan cevap
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Baraja düşen işçinin cenazesine ulaşıldı
Baraja düşen işçinin cenazesine ulaşıldı
Siirt'te traktör devrildi: 5 yaralı
Siirt'te traktör devrildi: 5 yaralı