Almanya'dan İran'a çağrı

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Körfez Bölgesi’nde tırmanan gerilime karşı uyarıda bulunarak, İran’a sağduyu çağrısı yaptı.

Almanya'dan İran'a çağrı
Almanya'dan İran'a çağrı Editör
Bu içerik 515 kez okundu.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, İran'ın İngiliz bandıralı bir petrol tankerine el koymasıyla Körfez Bölgesi'nde giderek tırmanan gerilime karşı uyarılarda bulundu. Bild am Sonntag gazetesine konuşan Maas, "Burada söz konusu olan bir savaşı önlemek. Avrupalı partnerlerin ve bölgedeki devletlerin tüm çabaları da buna yönelik" dedi.

Deutsche Welle (DW) Türkçe'nin haberine göre, son yaşananların bölgedeki gerginliği şu ana kadarki en tehlikeli seviyeye taşıdığına dikkat çeken Maas, kontrolsüz bir askeri gerginliğin yaşanması halinde kimsenin kazanmayacağını, yalnızca kaybedenlerin olacağını ifade etti.

İran'a sağduyu çağrısı yapan Maas, Tahran'ın sorumluluk bilinciyle hareket ederek gerginlik döngüsünden çıkması gerektiğini söyledi. Maas, bölgede tansiyonun düşürülmesi için "diyalog kanallarını açık tutan, güvenin tahsis edilmesine yönelik çözüm üreten ve gerginliği azaltan zeki bir diplomasi"nin gerektiğini dile getirdi.

UMMAN’DAN ÇAĞRI

Bir diğer "diplomatik çözüm çağrısı" da Umman'dan  geldi. Umman Dışişleri Bakanlığı'nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, Umman'ın "gemilerin Hürmüz Boğazı'ndan güvenli geçişini sağlamak için tüm taraflarla temas halinde olduğu" belirtildi. Açıklamada, "Umman, İran İslam Cumhuriyeti ile Birleşik Krallık'a görüş ayrılıklarını diplomatik yollarla çözme çağrısında bulunmaktadır" denildi.

 

Kaynak:MA

Almanya'dan İran'a çağrı
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Malatya’da trafik kazası: 1’i ağır 3 yaralı
Malatya’da trafik kazası: 1’i ağır 3 yaralı
750 Kutu Bandrolsuz Makaron Ele Geçirildi
750 Kutu Bandrolsuz Makaron Ele Geçirildi