Temelli’den Yeni ‘Anayasa’ Çağrısı-(VİDEOLU)

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, kentte görev yapan ulusal ve yerel basın temsilcileriyle bir araya geldi. Temelli, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunarak tüm partileri yeni Anayasa yapmak için çağrıda bulundu.

Temelli’den Yeni ‘Anayasa’ Çağrısı-(VİDEOLU)
Temelli’den Yeni ‘Anayasa’ Çağrısı-(VİDEOLU) Editör
Bu içerik 368 kez okundu.

‘GELİN, KENDİ ANAYASAMIZI YAPALIM’

Özel bir konuk evinde düzenlenen basın toplantısında gazetecilere açıklama yapan Temelli, yeni Anayasa yapılması noktasında tüm partilileri göreve davet etti. Yeni Anayasa çalışmalarının bir an önce başlatılması gerektiğini ifade eden Temelli,”Biz demokrasi olsun istiyoruz, sözün halkta olduğu bir yaşam istiyoruz. Bunu var etmek için bir aradayız. Bunun yolunun açacak ilk adım anayasa olmalıdır. Artık vatandaş, kendi anayasasını yapmalıdır. Cunta’nın yaptığı anayasa ile 40 yıldır kıvranan bir ülkeyiz. Sipariş anayasa ile hala yaşamaktayız. Defalarca yama yapıldı ve işler kötüye gitti. Kutuplaşmış siyasete itirazımız var. 2 kutup arasına sıkışmış bir ülkenin kaderi bu olamaz. O yüzde gelin, kendi anayasamızı yapalım” diye konuştu.

‘SURİYE İÇİN DEMOKRASİ İSTİYORUZ’

Suriye sınırındaki hareketliliğe de değinen Temelli, “Suriye sınırına yığınak yaparak hiçbir çözüm üretmezsiniz. Bizim, Suriye’ye ve Irak’a ihraç edeceğimiz tek şey barış olmalıdır. Nasıl ki Türkiye için demokratik bir anayasa istiyoruz, Suriye için de isteyelim. Suriye halkı, ortak geleceğine kendi karar vermeli. Biz bunu yaparsak güçlü bir ülke oluruz. Türkiye’nin bu gücü var. Türkiye, güçlü bir ülke.”dedi.

TEMELLİ: URFA, PEYGAMBERLER TOPRAĞIDIR

Şanlıurfa üzerinde son dönemlerde şiddet ve baskı olduğuna dikkat çeken Temelli, “Maalesef, kadim halkların bir arada yaşamasına laik bir iktidara sahip değiliz. Bugün savaştan başka bir şeyi dillendirmeyen, şiddet zulümden başka bir şeyi dile getiremeyen bir iktidar zulmü ile karşı karşıyayız. Bu halklara karşı bir zulümdür. Bu topraklar Peygamberler toprağıdır. Peygamberlerin yol göstericiliği barıştır, insanlığın kurtuluşudur. Ama Türkiye’nin neresine giderseniz gidin, bu tarihle yüzleşirsiniz. Bu tarihi yok sayanlar, geleceği yok etme peşindeler. Biz geleceği kurtarmak için buradayız. Bu vesile ile dolaşıyoruz. Özellikle son dönemde Urfa üzerine yoğunlaşan bu şiddet, Urfa üzerinde gelişen bu baskı bu iktidarı teşhir etmektedir” ifadelerini kullandı.

‘BARIŞ MÜCADELESİ ÖNEMLİDİR’

Savaş zihniyetine karşı mücadele edeceklerini belirten Temelli, “Tam 4 yıl önce Suruç’ta 33 can katledildi. 4 yıldır Türkiye bir şiddet, savaş girdabında. Bu iktidar inatla geleceksiz bir sistemi Türkiye halkına dayatıyor. Barışa karşı savaşı diretiyor. Bu ülkede barış isteyenler cezaevine koyuluyor. Anayasa mahkemesi bu konuda geç de olsa önemli bir karar aldı. Türkiye’nin uzun süredir özlem duyduğu bir karadır. Karadeniz’de, Ege’de Urfa’da sorarlar. Kürtler, Türkler, Aleviler sorar. Bu devlet kimdir, benim en çok ihtiyaç duyduğum konularda yok olan, benim eğitim ve sağlık hakkımı yok sayan bu devlet kimdir diye sorarlar. Barış mücadelesi önemlidir. Bu mücadeleye herkesi davet ediyoruz. Suruç’ta yapılan katliamı, Ceylanpınar’da yapılan katliamı unutmadık. Urfa’yı ateşe atmak isteyenlerin zihniyeti aynıdır. Bu zihniyete karşı mutlaka ama mutlaka Türkiye’yi demokratikleştireceğiz” diyerek sözlerine son verdi.

Temelli, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

RHA

Temelli’den yeni ‘Anayasa’ çağrısı
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İlk cemre havaya düştü
İlk cemre havaya düştü
Manisa’da 5.2 büyüklüğünde deprem
Manisa’da 5.2 büyüklüğünde deprem