Kurbanlıklar elde kaldı

ANKARA - Elindeki kurbanlıkları satamayan yılların besicisi Mehmet Ercan, artan yem fiyatlarından dolayı zarar ettiğini söyledi.

Kurbanlıklar elde kaldı
Kurbanlıklar elde kaldı Editör
Bu içerik 349 kez okundu.

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala ellerindeki kurbanlıkları satamayan besiciler, artan yem fiyatlarından şikayetçi. Yıllardır yaptığı tek işin besicilik olduğunu söyleyen Mehmet Ercan, 20 yıldır Ankara’da besicilikle uğraşıyor. Kurban Bayramı’na sayılı günler kala satışların kötü olduğunu belirten Ercan, ekonomik krizle beraber alım gücünün düştüğünü dile getirdi.

 Elmadağ’a bağlı Hasanoğlan’da besicilik yapan Ercan, 17 kurbanlık ineğinden sadece 7 tane satabildiğini ifade etti. 2 senedir beslediği hayvanların ellinde kalmasından yakınan Ercan, 2 yıl önce 6 bin TL’ye aldığı besileri şimdi ancak 8 bin TL’ye satabildiğini söyledi.

 YEM BU SENE 90 TL

 Geçen seneye göre yem fiyatlarının arttığını ama kurbanlık fiyatlarının düştüğünü aktaran Ercan, “7 hisselik tosunlara 11 bin TL veriyorlar. Normalde 14 bin liralık tosunlar. Yemin torbası geçen sene 50 TL idi şimdi 90 TL. Yemden dolayı kazanamıyoruz. Sattığım 2 tosunun parası yeme gitti. Kazancım oydu, o da gitti zaten” dedi.

 ‘KİRA DA VERSEYDİM BATARDIM’

 İnsanlarda alım gücünün olmadığını belirten Ercan, “Dün 10 kişi geldi, 5’i aldı, öbürleri alamadı, fiyat yüksek geldi. Biz de zarar ettiğimiz için fiyatı düşüremiyoruz” şeklinde konuştu. Kiraların da geçen yıllara göre arttığını ifade eden Ercan, “Burası damadımın çiftliği olduğu için kira vermiyoruz. Kira da verseydim batardım” dedi.

 YARI AÇ YAR TOK

 Devlet desteğine başvurduklarını söyleyen Ercan, “Destek için tapu istiyorlar. Tapumuz olmadığı için de herhangi bir destek alamıyoruz. Bankadan para çeksek onlar da tapu istiyor. Tapumuz yok. Kooperatifler bile tapu istiyor, bir yere başvuramıyoruz. Babamın üzerinde evler var ama yaşlı olduğu için ona da para desteği vermiyorlar. Dedelerimizden beri yaptığımız tek iş besicilik. Ben de köyde doğup büyüdüm. Anladığım tek iş bu. 3 çocuğum üniversiteye gidiyor. Yarı aç yarı tok geçinmeye çalışılıyoruz” ifadelerini kulandı. 

 

MA / Zemo Ağgöz

Kurbanlıklar elde kaldı
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale’de servis minibüsü kaza yaptı: 15 işçi yaralı
Çanakkale’de servis minibüsü kaza yaptı: 15 işçi yaralı
HÜDA PAR üyeleri sabah namazında buluştular
HÜDA PAR üyeleri sabah namazında buluştular