Kumluca’da çiftçiler zorda

Kumluca’da seracılık yapan çiftçiler, girdi maliyetlerinden dert yanarak, emeklerinin karşılığını alamadıklarını dile getirdi. Çok sayıda çiftçinin seracılığı bıraktığını söyleyen çiftçiler, devletin çiftçi sorunlarına çözüm bulmasını istedi.

Kumluca’da çiftçiler zorda
Kumluca’da çiftçiler zorda Editör
Bu içerik 761 kez okundu.
ntalya’nın Kumluca ilçesi, Türkiye’de serada domates ve biberin en fazla yetiştirildiği kentlerin başında geliyor. Rusya ve iç piyasaya kışın domates ve biber yetiştiren çiftçiler, olumsuz hava koşulları ve giderek artan girdi maliyetleri nedeniyle zarar ettiklerini dile getirdi. Çiftçiler, son bir yıldır ilçelerinde yaşanan hortumlar nedeniyle seraların ciddi zarar gördüğünü ancak devletten bu zararlara ilişkin yeterli destek alamadıklarını aktararak, sorunlara çözüm bulunmasını istedi.
 
HER ŞEY PAHALI
 
Kumluca’da 13 yıldır seralarda domates ve biber üreten Beşir Şeran, Kumluca’da çiftçilerin zor şartlarda üretim yapmaya çalıştıklarını ve emeklerinin karşılığını alamadıklarını dile getirdi. Girdi maliyetlerinin yüksek olmasından dert yanan Şeran, yetkililerin biran önce sera üreticilerinin girdi maliyetlerini düşürmesini istedi. Girdi maliyetlerinin yüzde 100 artığına değinen Şeran, maliyetleri şöyle sıraladı: “Geçen yıl bir tane domates fidyesi 50 kuruş iken şimdi 1,30 TL. Aşılı domates fidyesi şuanda 4 TL’dir. Naylon geçen 7 TL iken şuan 13 ila 14 TL arasındadır. Bir dönüm boş tarla 10 bin TL’dir. 25 kiloluk gübrenin 120 ila 350 TL arasındadır. Kalitesine göre değişiyor. İlaçlarda kalitesine ve etkisine göre 20 ila 200 TL arasındadır. Bir dönümlük bir seranın maliyeti en az 60 ila 70 TL’dir.  70 bin TL’den fazla kazanacaksın ki zarar etmeyeceksin. Ancak bu şartlar mümkün değildir. Her şey pahalıdır. Ama ürettiklerimiz ucuz.”
 
'MALİYET DÜŞERSE HALK UCUZ YER'
 
“Para kazanmıyoruz” diyen Şeran, serada domates, biber, salatalık ve patlıcan ektiklerini söyledi. Şeran, “Geçen yıl 5 TL domatesin kilosunu sattık. Ama girdiler o kadar yüksek ki bir şey kazanamadık. Devlet çiftçisini desteklemelidir. Maliyet girdileri düşürülmelidir. Geçen sezon hortum birçok serayı yıktı. Devlet zararın yüzde 20’sini verdi. Çiftçi desteklenmelidir ki; hem halk hem de çiftçi kazansın. Girdi maliyetleri düşer halk daha ucuza yer” ifadelerini kullandı.
 
ÇOK SAYIDA ÇİFTÇİ BIRAKTI
 
Kumluca’da 12 yıldır seracılık yapan Azat Taş, 20 Ağustos’la birlikte sera sezonun açılacağını dile getirdi. Girdi maliyetlerinin çiftçiyi ciddi anlamda zorladığını belirten Taş, “Çiftçinin hiçbir kazancı yok, sadece karın tokluğuna günleri geçiyor. Ha halde çalışıp hamallık yapmışsın ha gelmiş burada seracılık yapmışsın. Yani eskisi gibi para kazanıyoruz diye bir şey yok. Daha önce bu işi yapanlar şuan ben nasıl bu işten kurtulacağım diye düşünüyor.  Çok sayıda çiftçi seracılığı bıraktı. Devlet teşvikle çiftçilere destek olması lazım. Destek olmayınca çiftçinin yapacak bir işi kalmıyor. Kumluca içerisinde Avrupa’ya yetecek kadar domates üretiliyor ama neredeyse Kumluca bitecek durumda bu şekilde giderse kimseler iş yapamaz” diyerek, durumlarını özetledi.
 
MA / Hamdullah Kesen
Kumluca’da çiftçiler zorda
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yüksekova’da kaza: 6 ölü
Yüksekova’da kaza: 6 ölü
Vali Erin'in sosyal medya hesabı kısıtlandı!
Vali Erin'in sosyal medya hesabı kısıtlandı!