Sanayide çarklar ağırlaştı

ANKARA – TÜİK’in açıkladığı Haziran 2019 Sanayi Üretim verilerine göre, sanayi üretimindeki düşüş, bir önceki aya göre yüzde 3,7 oranında yaşandı. Üretimdeki düşüş beklentileri aştı.

Sanayide çarklar ağırlaştı
Sanayide çarklar ağırlaştı Editör
Bu içerik 428 kez okundu.

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) Haziran 2019 Sanayi Üretim Endeksi’ne ilişkin sonuçlar açıkladı. Verilere göre, Haziran ayında sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 3,7 azaldı. Piyasada ağırlıklı beklenti, takvim etkisinden arındırılmış üretimin yıllık bazda yüzde 1 civarında azalacağı yönündeydi.

 İMALAT SEKTÖRÜ YÜZDE 4.2 DARALDI

 Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2019 yılı Haziran ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,4 artarken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 4,2, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,3 azaldı. Yine takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri incelendiğindeyse, 2019 yılı nisan ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,8 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,5 artarken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 4,6 azaldı.

 GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 3 AZALDI

 Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, yılın ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3,0 azaldı. Bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi yüzde 0,5 arttı.

 

(MA)

 

Sanayide çarklar ağırlaştı
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale’de servis minibüsü kaza yaptı: 15 işçi yaralı
Çanakkale’de servis minibüsü kaza yaptı: 15 işçi yaralı
HÜDA PAR üyeleri sabah namazında buluştular
HÜDA PAR üyeleri sabah namazında buluştular