Memur-Sen’den 'boş cüzdan' eylemi

ANKARA - Hükümetten gelen düşük zam teklifini kabul etmeyen Memur-Sen iş bıraktı. Memurlarla birlikte bakanlık önüne boş cüzdanlar bırakan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Sürecin bitmesine 6 saat var gelin çözelim diyoruz” dedi.

Memur-Sen’den 'boş cüzdan' eylemi
Memur-Sen’den 'boş cüzdan' eylemi Editör
Bu içerik 407 kez okundu.
Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde hükümet kanadından gelen düşük zam teklifi Memur-Sen tarafından kabul edilmedi. Rakamın güncellenmesini ve 2020-2021 yılları için toplamda yüzde 20'lik zam isteyen Memur-Sen, eylem kararı alarak,  iş bıraktı. İş bırakma kararı alan memurlar, saat 17.00'de Çalışma Bakanlığı önüne giderek, boş cüzdan bıraktı.
 
 Çalışma Bakanlığı önünde yapılan eylem sonrası Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın açıklama yaptı. Yalçın, "Sürecin bitmesine 6 saat var gelin çözelim diyoruz" dedi.
 
‘MÜZAKERE İÇİN VARIM’
 
Ali Yalçın, şöyle konuştu: “Bugün geldiğimiz noktada ne yazık ki; Kamu İşveren Heyeti ne müzakerelerin sürmesini sağlayacak tavrı ne de müzakere edilebilecek türden bir zam oranını ortaya koyamamıştır. Israrla müzakere diyoruz. Bu ülkenin yeterince sorunu var. Biz yeni bir sorun eklenmesin diyoruz. Eğer siz de müzakere istiyorsanız gelin süreyi uzatın bizleri sahaya çağırmayın. Ben de yetki diyorsanız gelin bu sorunu çözelim. Biz bu ülkeyi çok seviyoruz, biz bu ülkeye borçluyuz ama kamu işvereninden de alacaklıyız. Emeğimizin hakkını istiyoruz. Ülkemizin çevresinde emperyal planlara sahip katiller, vampirler var. Eğer bu ülkede bir sıkıntı varsa bizim maaşımızdan feragat etmemizle düzelecekse, alın bir maaşımızı düzeliyorsa düzeltelim. Kamu Görevlileri Sendikaları Heyet Başkanı olarak ben müzakere için varım, ben masada sorunları çözmek için varım. Sürecin bitmesine 6 saat var gelin çözelim diyoruz.” 
 
MEMUR-SEN’NİN ZAM TEKLİFİ
 
Memur-Sen, toplu sözleşme görüşmeleri öncesi yaptığı açıklamada, taban aylığa seyyanen 200 TL, ilk yıl yüzde 8+7, ikinci yıl yüzde 6+6 zam ve 1. yıl yüzde 3, 2. yıl yüzde 2 refah payı talep etmişti.
 
Kaynak:MA
Memur-Sen’den 'boş cüzdan' eylemi
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İlk cemre havaya düştü
İlk cemre havaya düştü
Manisa’da 5.2 büyüklüğünde deprem
Manisa’da 5.2 büyüklüğünde deprem