Arabistan petrol şirketine SİHA’lı saldırı

Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketine SİHA’lı saldırı düzenlenmesi sonucu petrol üretiminin ciddi şekilde aksadığı belirtiliyor. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise, saldırıdan İran’ı sorumlu tuttu.

Arabistan petrol şirketine SİHA’lı saldırı
Arabistan petrol şirketine SİHA’lı saldırı Editör
Bu içerik 577 kez okundu.
Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi "Saudi Aramco"ya ait 2 fabrikaya dün yerel saatle 04.00'te silahlı insansız hava aracıyla (SİHA) saldırı düzenlendi. Saldırı sonrası yangın çıktı. Ölen ya da yaralananın olmadığı SİHA saldırısıyla ilgili herhangi bir taraf suçlanmazken, Husiler yaptıkları yazılı açıklamada saldırıyı üstlendi. 
 
İki büyük tesise yapılan saldırılar nedeniyle, petrol üretiminin ciddi şekilde aksadığı belirtiliyor. 
 
SALDIRILAR TEKRARLANIYOR
 
Yemen'deki İran destekli Husiler, son zamanlarda genellikle Suudi Arabistan hava savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilen orta ve uzun menzilli balistik füzelerin yanı sıra SİHA'larla ülkenin bazı bölgelerini hedef alıyor.
 
Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de, Husiler ile Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) desteğini alan hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.
 
POMPEO İRAN’I SUÇLADI
 
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise, Suudi Arabistan’daki iki petrol tesisine yapılan saldırı konusunda doğrudan İran’ı suçladı. Pompeo, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in diplomasi yapıyormuş gibi davranırken, Tahran’ın Suudi Arabistan’a yönelik 100’e yakın saldırının arkasında.Tüm tansiyonu azaltma çağrıları arasında İran şimdi dünyanın enerji arzına eşi görülmemiş bir saldırı başlattı. Saldırıların Yemen'den geldiğine dair bir kanıt yok” ifadelerini kullandı.
 
Tüm ülkeleri İran’ın saldırılarını kamuya açık ve net bir şekilde kınamaya çağıran Pompeo, ABD’nin, enerji piyasalarındaki tedarikin en iyi şekilde devamı ve Tahran'ın saldırganlığından sorumlu tutulmasını sağlamak için ortakları ve müttefikleri ile birlikte çalışacaklarını kaydetti.
 
ABD Başkanı Donald Trump da saldırıdan sonra Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile telefon görüşerek saldırıyı kınamış, ülkesinin Suudi Arabistan'ın güvenlik ve istikrarını destekleyen her konuda iş birliği yapmaya hazır olduğunu ifade etmişti.
 
PETROL ÜRETİMİ GEÇİCİ OLARAK DURDURULDU
 
Öte yandan Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman, dün gece yapılan saldırı nedeniyle petrol üretiminin geçici olarak durdurulduğunu açıkladı.
 
Kaynak:MA 
Arabistan petrol şirketine SİHA’lı saldırı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doğu Karadeniz sağanak yağış altında
Doğu Karadeniz sağanak yağış altında
Kumluca'da 60 hektarlık alan kül oldu
Kumluca'da 60 hektarlık alan kül oldu