Domates ve biberden vazgeçti muzda yüzü güldü!

MERSİN – Kazanlı bölgesinde yıllarca domates ve biber ekerek zarar eden çiftçi Murat Yılmaz, muz ektiği için artık yüzünün güldüğünü söyledi. Yılmaz, “Akıllı üretici muz üretir” diyerek herkesi muz ekemeye çağırdı.

Domates ve biberden vazgeçti muzda yüzü güldü!
Domates ve biberden vazgeçti muzda yüzü güldü! Editör
Bu içerik 600 kez okundu.

Mersin’in Akdeniz İlçesine bağlı Kazanlı bölgesinde yaklaşık 30 yıldır domates ve biber ekerek zarar ettiğini ifade eden çiftçi Murat Yılmaz, bu yıl serasında muz ekti. İlk hasadını toplayan Yılmaz, ilk defa çiftçilikte kar ettiğini dile getirerek yüzünün güldüğünü söyledi.

 ‘ZORU ATLATTIK’

 İlk sene için “zoru atlattık” diyen Yılmaz, muzun hem karlı bir iş hem de giderinin çok az olduğunu belirtti. Biber ve domatese oranla ciddi anlamda muz yetiştirmenin daha mantıklı olduğunu aktaran Yılmaz, “Yıllarca domates ve biber ektik ve hep borçlu olduk. Şimdi muz hasadı mı topladım ve çok mutluyum. Herkesi artık bölgede muz yetiştirmesi gerekiyor. Domates ve biberde maliyet çok yüksek oluyor. Örneğin, fidesi, işçiliği, komisyoncusu, ipi, gübresi ve ilacı çok fazla bir para tutuyor ama muz da öyle değil. Muzun en başta işçiliği yok, yine her ekimde fide almak zorunda değilsiniz” diye konuştu.

 ‘HİÇBİR ŞEYE KARIŞMIYORUM’

 İlk hasadında yaşadıklarını dile getiren Yılmaz, şöyle devam etti: “Muzun hasadını yapmak için tüccar dediğimiz arkadaş geliyor dalında bakıyor, muzu kendisi kesiyor, kendisi burada paketliyor, kendisi işliyor, gönderiyor. Yani anlayacağınız, aracı, komisyoncu falan yok. Biz hiçbir şeye karışmıyoruz, alıcı malını tartıyor ve bize diyor ki, hesap numaranızı verin, parayı direkt hesaba atıyor. En güzel yanı bu yani, komisyoncuya gidip iki de bir para istemiyoruz. Burada 20 dönüm muz seram var, ilk kesimde bir ton falan aldılar ikinci kesimde de beş ton aldılar. 20 dönümden inşallah bir 140 ila 150 ton falan bekliyorum. İlk kesimi 4 TL 20 kuruşa verdim, bundan iki gün önce 5 liraya verdim. Anlayacağınız yüzümüz gülüyor. Biberde olsaydı asla bu kadar kazanamazdık.”

 ‘AKILLI ÜRETİCİ MUZ ÜRETİR’

 Muza yönelmesini akıllıca olarak gören Yılmaz, bölgede bulunan arkadaşlarına da muza yönelmesi için tavsiyelerde bulundu. Yılmaz, şunları söyledi: “Bana göre akıllı yetiştirici muz eker. Masraftan kaçmak, özellikle komisyoncudan kaçmak istiyorsanız kesinlikle muz üretin. Fide derdin yok, işçi derdin yok, komisyoncu derdin yok artı çift sürme derdin yok, solarizasyon derdin yok bunlar hep külfet. Şimdi be oraya solarizasyon yaptım, metan sodyum, ekolayt, örtü, işçilik, çift sürme, bunlar başlangıç. Bölgedeki arkadaşlar kesinlikle muz yetiştirmeli” dedi.

 

Kaynak:MA

Domates ve biberden vazgeçti muzda yüzü güldü!
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beytüşşebap'ta dağ keçisi vuran şahsa ceza
Beytüşşebap'ta dağ keçisi vuran şahsa ceza
Salgın döneminde oto yıkamaya talep %85 arttı
Salgın döneminde oto yıkamaya talep %85 arttı