Hong Kong’da çatışma: Bir genç polis tarafından vuruldu

Aylardır şiddetli protestoların yaşandığı Hong Kong’da 18 yaşındaki bir genç polis tarafından vuruldu.

Hong Kong’da çatışma: Bir genç polis tarafından vuruldu
Hong Kong’da çatışma: Bir genç polis tarafından vuruldu Editör
Bu içerik 298 kez okundu.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 70. yıl dönümü vesilesiyle Pekin’de kutlamalar yapılırken, Hong Kong’da eylemciler polis yasağına rağmen sokaklara çıktı, Çin karşıtı sloganlar attı. Sayıları on binleri bulan eylemciler Hong Kong’un merkezinde toplanırken, bir kısmı Kowloon’daki limanda ve New Territories’de toplandı.

Barışçıl başlayan eylemler polisin müdahalesiyle çatışmaya dönüşürken, kentin metro istasyonlarının yarısına yakını kapatıldı.

Çevik kuvvet polisi biber gazı ve tazyikli su sıkarken, protestocular molotof kokteyleriyle yanıt verdi.

Buradaki çatışmada 18 yaşındaki bir eylemci polis tarafından silahla göğsünden vuruldu. Polis kurşunuyla yaralanan 18 yaşındaki öğrencinin sağlık durumu hala kritik.

Gösterilerde en az 66 kişi yaralandı. Yaralılardan dördünün durumu ciddiyetini koruyor.

PROTESTOLAR NE ZAMAN VE NEDEN BAŞLADI?

Hong Kong’daki protestolar Haziran ayında insanların yargılanmak üzere Çin anakarasına gönderilmesine izin verecek tartışmalı yasa tasarısı nedeniyle başladı.

İnsan hakları savunucuları da iade tasarısına karşı çıkarak, mahkemelerin Komünist Parti tarafından kontrol edildiği Çin’de işkence, keyfi gözaltılar, zorla itiraflar ve avukatlara erişim sorunlarına yönelik iddiaları gündeme getirdi.

Hong Kong lideri Carrie Lam protestolar üzerine 15 Haziran’da düzenlediği basın toplantısında, tasarının toplumda çok büyük fikir ayrılıklarına yol açtığını, bu nedenle askıya alındığını açıkladı.

Eylemlerine devam eden protestocular ise yasa tasarısı resmi olarak iptal edilene kadar protestolarını sürdüreceklerini ifade etti.

 

Kaynak:MA

Hong Kong’da çatışma: Bir genç polis tarafından vuruldu
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İlk cemre havaya düştü
İlk cemre havaya düştü
Manisa’da 5.2 büyüklüğünde deprem
Manisa’da 5.2 büyüklüğünde deprem