Şanlıurfa'da 1500 Yıllık Mozaikler Ele Geçirildi

Şanlıurfa'da jandarmanın gerçekleştirdiği tarihi eser operasyonunda Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen hayvan figürü ve Roma dönemine ait mozaikler ele geçirildi.

Şanlıurfa'da 1500 Yıllık Mozaikler Ele Geçirildi
Şanlıurfa'da 1500 Yıllık Mozaikler Ele Geçirildi Editör
Bu içerik 698 kez okundu.

Şanlıurfa Valiliği basın ve halkla u müdürlüğü'ünden yapılan yazılı açıklamada:"Şanlıurfa İl J.K.lığı KOM Ş.Md.lüğü ekiplerince Kültür ve Tabiat Varlıklarına yönelik yapılan çalışmalar neticesinde; 01 Ekim 2019 tarihinde, Haliliye ilçesi, K. Mahallesinde H.Ş. isimli şahsın evinin bahçesinde, yeraltında mozaik taşlardan örülmüş 2,5X2 m., ve 4X2 m. Ebatlarında hayvan figürü ve Roma yazısı ile yazılmış mozaikler ele geçirilmiştir. Şanlıurfa İl Müze Müdürlüğü görevlilerince yapılan ilk incelemede mozaiklerin yaklaşık 1500-2000 yılı öncesi Roma dönemine ait olduğu değerlendirilmiş ve bulunan mozaikler Müze Müdürlüğünce koruma altına alınmıştır.Şanlıurfa İl Jandarma Komutanlığı, yasaların kendisine verdiği görev ve sorumluluklarının gereği olarak, Kültür ve Tabiat Varlıkları Kaçakçılığı ile mücadelede, gereken bütün önlemleri en iyi şekilde almakta, vatandaşlarımızın huzur ve güven içerisinde yaşaması için yürütülen çalışmalar aralıksız devam etmektedir.Kamuoyuna saygı ile duyurulur."Denildi.

JANDARMA BASIN DUYURUSU

1.Şanlıurfa İl J.K.lığı KOM Ş.Md.lüğü ekiplerince Kültür ve Tabiat Varlıklarına yönelik yapılan çalışmalar neticesinde; 01 Ekim 2019 tarihinde, Haliliye ilçesi, K. Mahallesinde H.Ş. isimli şahsın evinin bahçesinde, yeraltında mozaik taşlardan örülmüş 2,5X2 m., ve 4X2 m. Ebatlarında hayvan figürü ve Roma yazısı ile yazılmış mozaikler ele geçirilmiştir. Şanlıurfa İl Müze Müdürlüğü görevlilerince yapılan ilk incelemede mozaiklerin yaklaşık 1500-2000 yılı öncesi Roma dönemine ait olduğu değerlendirilmiş ve bulunan mozaikler Müze Müdürlüğünce  koruma altına alınmıştır.

2.Şanlıurfa İl Jandarma Komutanlığı, yasaların kendisine verdiği görev ve sorumluluklarının gereği olarak, Kültür ve Tabiat Varlıkları Kaçakçılığı ile mücadelede, gereken bütün önlemleri en iyi şekilde almakta, vatandaşlarımızın huzur ve güven içerisinde yaşaması için yürütülen çalışmalar aralıksız devam etmektedir.

 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

Şanlıurfa'da 1500 Yıllık Mozaikler Ele Geçirildi
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadın hapishanesinde isyan: 6 ölü
Kadın hapishanesinde isyan: 6 ölü
Van'da bir ev kundaklandı
Van'da bir ev kundaklandı