Çarşının tek kalaycısı çırak bulamıyor

Adana’daki Tarihi Kazancılar Çarşısı'nın tek kalaycısı olan Hulisi Deveci (66), ayda 6 bin TL kazansa da, yetiştirecek çırak bulamadığını belirti.

Çarşının tek kalaycısı çırak bulamıyor
Çarşının tek kalaycısı çırak bulamıyor Editör
Bu içerik 311 kez okundu.

Zamana direnen mesleklerden biri de kalaycılık. Zamanla oksitlenen bakır eşyaların ısıtılıp nişadır tozuyla silindikten sonra yeniden kurşun gibi yumuşak metallerle kaplanması işlemi olan kalaycılık, alüminyum, çelik ve krom gibi eşyaların yaygınlaşmasıyla bitme noktasına geldi.
 
SADECE O KALDI
 
Mesleği yaşatmaya çalışan ustalardan biri, Adana’daki Tarihi Kazancılar Çarşısı'nın tek kalaycısı olan 66 yaşındaki Hulisi Deveci. 
 
51 yıldır kalaycılık yapan Deveci, kentte kalaycı olarak bir tek kendisinin kaldığını belirtti. Deveci, “Bir zamanlar Büyük Saat’in civarında ve Kazancılar Çarşısı’nda 10’a yakın kalaycı vardı. Şimdi ise Adana ve ilçelerinde sadece ben kaldım. Kalaycı ustası olarak halka hizmet etmeye devam ediyorum” diyerek, kalaycılığın güzel ve olmazsa olmaz bir meslek olduğunu dile getirdi.
 
ÇIRAK BULAMIYOR 
 
Kentte tek kalaycı olması nedeniyle ayda yaklaşık 6 bin TL kazandığını söyleyen Deveci, yine de yetiştirecek çırak bulamamaktan yakındı. 
 
“Şimdi ki gençler, 'kalaycı da elim yüzüm kara olur' diye çalışmıyor. Çırak ve kalfa bulamadığımız için yeni ustalar yetiştiremiyoruz” diyen Deveci, bu nedenle bu işi yapanların giderek azaldığını kaydetti. 
 
Çocuklarını kalaycılık yaparak büyütüp, okuttuğunu anlatan Deveci, devletin kalaycılardan vergi almadığını da belirtti.

Kaynak:MA 
 

Çarşının tek kalaycısı çırak bulamıyor
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İlk cemre havaya düştü
İlk cemre havaya düştü
Manisa’da 5.2 büyüklüğünde deprem
Manisa’da 5.2 büyüklüğünde deprem