Muşet Kilisesi define avcılarının hedefinde

MUŞ - Duvarlarının büyük bölümü yıkılan ve çatısı çöken Muş'taki tarihi Meryem Ana Kilisesi yok olmakla yüz yüze. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün sit alanı olarak ilan ettiği kilise, koruma altına alınmadığı için define avcılarının hedefinde.

Muşet Kilisesi define avcılarının hedefinde
Muşet Kilisesi define avcılarının hedefinde Editör
Bu içerik 428 kez okundu.
Muş merkeze bağlı Kale Mahallesi’nde bulunan ve tarihi hakkında resmi kaynaklarda herhangi bir bilgi bulanmayan Meryem Ana (Muşet) Kilisesi, kaderine terk edilmiş durumda. 1958 yılında kadar kamu mülkü olan kilise, Muş İl Özel İdaresi'nin 1958 yılında içinde yer bulunduğu araziyi satması ile birlikte Söylemez ailesinin mülkü olmuş. Bakımsızlıktan duvar taşlarının büyük bir bölümü düşüp, çatısı çöken kilisenin yine her tarafına çukurlar kazılmış halde. 
 
Muş İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün internet sitesinde sit alanı olarak geçen, ancak kaderine terk edilmiş olan kilise, kentteki birçok tarihi yer gibi definecilerin hedefi olmuş durumunda. 
 
KİLİSE KAMULAŞTIRILAN ALANDA 
 
Kilisenin bulunduğu mahallede eski evler bulunduğu gerekçesiyle 21 Ekim 2012’de Bakanlar Kurulu kararıyla “kentsel dönüşüm alanı” ilanı edildi. TOKİ ile belediye arasında 2 Temmuz 2013 tarihinde imzalanan protokolle 11 hektarlık alan için kentsel dönüşüm süreci işlemeye başladı. Konut sahiplerinin bir kısmı ile anlaşan Muş Belediyesi, sahipleriyle anlaşmaya varılamayan diğer yerler için ise kamulaştırma yoluna başvurdu. Kamulaştırılması istenen kısım içerisinde Meryem Ana (Muşet) kilisenin yer aldığı arazi de yer aldı.
DAVA AÇILDI
Muş 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan davada, Kale Mahallesi’nde yürütülen kentsel dönüşüm ve gelişim projesi kapsamında inşa edilecek kalıcı konut ve sosyal donatı sahalarıyla ilgili projelerin uygulanması için kilisenin bulunduğu arazinin kamulaştırılması talep edildi. Ancak açılan karşı davada sonucunda Mahkeme, kamulaştırma kararına “tedbir” koyarak, kilise üzerinde hiçbir işlem yapılmamasına karar kıldı.
 
Kaynak:MA
Muşet Kilisesi define avcılarının hedefinde
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yasak sonrası sokaklar dolup taştı
Yasak sonrası sokaklar dolup taştı
Dünyada Yaklaşık 1 Milyar Bisiklet Olduğu Ortaya Çıktı
Dünyada Yaklaşık 1 Milyar Bisiklet Olduğu Ortaya Çıktı