60 yıllık değirmen işletmecisi: Ekmeğin tadı kalmadı

KARS - Akyaka'nın İncedere köyünde 60 yıldır değirmen işleten Nusrettin Aktepe, kendisinden sonra değini çalıştıracak kimsenin olmayacağına dikkati çekerek, “hepsi katkı maddesi içeriyor” diyerek ekmeğin ne tadı ne de kokusunun kaldığını söyledi.

60 yıllık değirmen işletmecisi: Ekmeğin tadı kalmadı
60 yıllık değirmen işletmecisi: Ekmeğin tadı kalmadı Editör
Bu içerik 370 kez okundu.

Kars’ın Akyaka ilçesine bağlı İncedere köyünde yarım asrı aşkın süredir değirmencilik yapan 77 yaşındaki Nusrettin Aktepe, babasından devraldığı mesleği sürdürüyor. Değirmeni daha önce su ile çalıştığını belirten Aktepe, değirmeni besleyen derenin suyunun azalması nedeni ile artık elektrikle çalıştırıyor. Bulundukları bölgede daha önce 5 değirmen bulunduğunu dile getiren Aktepe, bu değirmenlerin teknolojiye yenik düşerek tek tek kapatıldığını söylüyor. Kendisinden sonra değirmeni çalıştıracak kimsenin olmayacağını söyleyen Aktepe, bir kültürün daha yok olacağına vurgu yapıyor. 
 
‘ESKİDEN EKMEĞİN TADI, KOKUSU VARDI’
 
Su değirmenlerinin eskiden çok olduğunu hatırlatan Aktepe, “Şu an kazanç sağlamıyor. Zevkli bir yanı da kalmadı. Bizim değirmenden başka bölgede 5 tane değirmen vardı; ama hepsi gelir elde edilmediği için kapandı. Artık insanlar ekin ekmiyor. Ekin ekenlerde buğdayı direk tarladan fabrikaya götürüyor. Eskiden çuvallar dolusu ekmeklik buğday öğütülüyordu. Tandırlar yakılırdı, bir köyün hepsini ekmek kokusu sarardı. Şimdi ise değil koku, tadı bile yok ekmeğin. Çünkü hepsi katkı maddesi içeriyor. Köylüler dahi buğday verip fırından hazır un ve ekmek alıyor. Eskiden ekmeklerin bir tadı vardı şimdi o tat da kalmadı” dedi.
 
‘SADECE PARA GEÇERLİ DEĞİL’
 
Aktepe, “Ürünler değirmene çuvallarla getiriliyor. Eskiden su ile şimdi ise elektrik yardımı ile dönen değirmen taşının içerisine boşaltılıyor. Çıkan ürünler tekrar çuvallara dolduruluyor. Yani yapılan çalışma karşılığında parası yoksa ürün alıyoruz. Eskisi gibi öğütmeye kimse gelmiyor artık. Malzemelerim de çok eskidi artık un değirmenini malzeme olmadığı için kapattım şimdi sadece hayvan yemi, buğday temizliği için değirmen çalışıyor” diye konuştu.
 
‘AKTİF HALE GETİRMEK İÇİN PARA LAZIM’
 
Teknolojik gelişmelerin yanı sıra yanlış tarım politikalarının da değirmenlerin kapanmasına neden olduğunu belirten Aktepe, “Elbette bu değirmeni işletmeye devam edip kazanç elde etmek isterim; ama gücüm gerekli olan malzemeyi almaya yetmiyor. Malzeme yok, para yok. O nedenle bu değirmende kapanıp gidecek; çünkü yaptığım iş ile elektrik parasını bile ödeyemiyorum. Bankalara kredi için başvurduğumda yaşımdan dolayı kredi vermiyorlar ama zengin biri gittiğinde çanta dolusu para ile dönüyor. Bu bölgede 5 tane değirmen vardı, hepsi aynı nedenlerle kapandı. Ben bu yaşıma kadar bu hükümet zamanında yaşanan kriz kadar büyük kriz görmedim. Bu dönemdeki iktidar halka değil, kendine çalıştı. Uçaklarla geziyorlar saraylarında yiyip içiyorlar bir kahvaltılarına 10 bin TL para harcıyorlar ama ben burada evime ekmek dahi götüremiyorum. Halk ne yapıyor, insanlar nasıl geçiniyor umurlarında değil” ifadesinde bulundu.

 

Kaynak:MA

60 yıllık değirmen işletmecisi: Ekmeğin tadı kalmadı
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Siirt'te traktör devrildi: 5 yaralı
Siirt'te traktör devrildi: 5 yaralı
Urfalılar Dikkat… Komşu Gaziantep’e gitmeyin!
Urfalılar Dikkat… Komşu Gaziantep’e gitmeyin!