Çöken iskelenin altında kalan mühendis hayatını kaybetti

Gaziantep’te inşaatı 7 yıldır süren Akkent Camii’nde çöken tahta iskelenin altında kalan inşaat mühendisi Korkut Küçükcan’a 33 saatlik çalışma sonucunda ulaşıldı. Göçükten çıkarıldığı ilk anda nabzı attığı belirtilen Küçükcan’ın hastanede hayatını kaybettiği açıklandı.

Çöken iskelenin altında kalan mühendis hayatını kaybetti
Çöken iskelenin altında kalan mühendis hayatını kaybetti Editör
Bu içerik 461 kez okundu.

Gaziantep’in merkez Şahinbey ilçesine bağlı Akkent Mahallesi’nde inşaatına 2012 yılında Şahinbey Belediyesi tarafından başlanan Akkent Camii’sine keşif yapmak için gidip, burada bulunan tahta iskelenin çökmesiyle göçük altında kalan inşaat mühendisi Korkut Küçükcan’a 33 saatlik çalışma sonunda ulaşıldı.

 Gaziantep Büyükşehir, Şahinbey ve Şehitkamil Belediyesi’ne bağlı 750 kişilik ekip tarafından yürütülen Küçükcan’ı kurtarma çalışmalarının yetersiz kalmasından dolayı 50 gönüllü kalıpçı ve iskelecinin yanı sıra AFAD’a bağlı ekipleri de arama çalışmalara katıldı.

 Gece boyunca devam eden çalışmalar neticesinde Küçükcan'a gönüllü olarak çalışmalara katılan iskeleciler ulaştı. Göçük altında çıkarıldığı esnada nabzının attığı belirtilen Küçükcan’ın, ambulansla getirildiği Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde hayatını kaybettiği açıklandı.

 İNCELEME ESNASINDA

 İddialara göre, camiinin kubbe yapım işi için Şahinbey Belediyesi’nin teklif götürdüğü Küçükcan teklifi kabul etti. Belediye yetkililerinin kubbenin teknik özelliklerine ilişkin drone ile görüntü çekip getirebileceklerini söylemesine rağmen Küçükcan, bizzat kendisi camiye giderek kubbeyi yerinde incelemek istedi.

 Küçükcan geldiği cami inşaatında kubbeyi incelediği esnada çöken tahta iskelenin altında kaldı.

 YASAYA AYKIRI

 6331 sayılı İş  Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmenliği’ne göre yapı inşaatlarında kullanılan iskelenin 13,5 metreyi aşması halinde çelik iskele kullanılması gerektiği belirtilmesine rağmen camii inşaatında kullanılan iskelenin tamamının tahtadan olması dikkat çekti.

 

Kaynak:MA

 

Çöken iskelenin altında kalan mühendis hayatını kaybetti
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
RTÜK'ten Halk TV ve TELE 1'e 5 gün yayın durdurma cezası
RTÜK'ten Halk TV ve TELE 1'e 5 gün yayın durdurma cezası
Bahçeli'den sosyal medya tepkisi
Bahçeli'den sosyal medya tepkisi