Soğuk havalar aktarlara rağbeti arttırdı

Gaziantep- Soğuk algınlığına bağlı üst solunum yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıklara yakalanan birçok kişi, çareyi aktarlarda arıyor.

Soğuk havalar aktarlara rağbeti arttırdı
Soğuk havalar aktarlara rağbeti arttırdı Editör
Bu içerik 565 kez okundu.

Gaziantep’te etkili olan soğuk havalar, doğal tedavi imkanı sunan aktarlara olan rağbeti arttırdı. Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi solunum yolları enfeksiyonlarına yakalanmak istemeyen yurttaşlar, hastalıklara karşı bitkisel çözümler sunan kentin tarihi çarşısındaki aktarların yolunu tutmuş durumunda.

 Çarşı esnaflarından Cuma Aykal, yurttaşların kış hastalıklarına karşı şifa bulmak için aktarlara koşması nedeniyle yılın en yoğun zamanlarını yaşadıklarını dile getirdi. Çocukluğundan beridir bu mesleğin içinde olduğunu belirten Aykal, kış aylarına girilmesiyle birlikte gribal ve solunum yolları enfeksiyonlarında büyük artış yaşandığını, hastalıkların çocuklar başta olmak üzere her yaş grubundan insanı etkilediğini ifade etti.

 ÇARE İLAÇ DEĞİL BİTKİ

 Kendilerinin de yanlarına gelen müşterilere hastalıklarına göre tüketmeleri için kış çayı, tarçın, karanfil, ıhlamur, zencefil, ada çayı hazırladıklarını söyleyen Aykal, müşterilerine öncelikle doktor tedavisini önermeyi ihmal etmiyor. Aykal, “Biz her zaman önce doktor diyoruz. Doktora gidip kimyevi ilaçlardan, antibiyotiklerden çare bulamayanlar doğal yöntemlere başvuruyor. Bunun için de bizim yanımıza geliyorlar. Zaten her hastalığın doğal ilacı da bellidir. Artık insanlarda en az bizim kadar bilgililer. Onların taleplerine göre karışımlar yapıp veriyoruz” dedi.

Doktor tedavisinin yanı sıra doğal ilaçları önerdiklerini dile getiren Aykal, “Nezle ve grip olanlara zencefil, ada çayı, ıhlamur, tarçın tüketmelerini tavsiye ediyoruz. Soğuk algınlığı hastalığı içinde özel karışık çaylarımız var. Kış çayı veriyoruz veya bitkisel şekerler var onları kullanmalarını tavsiye ediyoruz” diye belirti.

 ŞİFA BULUYORLAR

 İlkbahar aylarında hasat edilen şifalı ot ve bitkileri alıp kuruttuklarını anlatan Aykal, ardından kış için stok yaptıklarını kaydetti. Hazırladıkları malzemeleri kış ve sonbahar aylarında müşterine sunduklarını söyleyen Aykal, “Mesela Antep bölgesinde afat otu yetişir. Biz bunu kurutuyoruz. Bu ot şeker hastalığına iyi geliyor. Temiz ortamda kurutulduktan sonra otları satışa hazır hale getiriyoruz. Bitkisel ilaçlarında taze haldeyken kullanılması gerekiyor. Çünkü taze iken etkili oluyor. Bayatlayınca sağlığa faydalı olması azalıyor. Bazı otlar ve ilaçlar herkese iyi gelmeyebilir. Mesela çörek otu bin derde derman deriz. Ancak çörek otu bazı kişilerin midesine gelmeyebiliyor. Ancak yüzde 95 oranında insanlar bitkisel ilaçlardan şifa buluyorlar. Tabi aynı şey doktorların verdiği ilaçlarda da olabiliyor” dedi.

 Soğuk havalardan kaynaklı sık sık öksürdüğü için aktara gelen müşterilerden biri Ökkeş Karabal. Tarçın ve ıhlamur almaya gelen Karabal, tarçını ve ıhlamuru suyla kaynattıktan sonra içine limon sıkılıp içildiği takdirde öksürüğe iyi geldiğini dile getirdi.

 

Kaynak:MA

Soğuk havalar aktarlara rağbeti arttırdı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doğu Karadeniz sağanak yağış altında
Doğu Karadeniz sağanak yağış altında
Kumluca'da 60 hektarlık alan kül oldu
Kumluca'da 60 hektarlık alan kül oldu