İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs anlaşmayı imzaladı

Ankara ile Trablus'un Doğu Akdeniz'deki anlaşmaları gündemdeki yerini korurken, İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs arasında doğal gaz boru hattı anlaşması imzalandı.

İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs anlaşmayı imzaladı
İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs anlaşmayı imzaladı Editör
Bu içerik 646 kez okundu.

İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs, İsrail ile Kıbrıs gazını Avrupa'ya taşıması planlanan bin 900 kilometrelik boru hattının temelini oluşturacak üçlü bir anlaşmaya imza attı. Doğu Akdeniz'in (Eastern Mediterannean) kısaltması EastMed olarak isimlendirilen doğal gaz boru hattı anlaşması, Yunanistan'ın başkenti Atina'da üç ülke liderinin katılımıyla imzalandı.
 
İsrail adına anlaşmaya Başbakan Binyamin Netanyahu, Kıbrıs adına Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades ve Yunanistan adına da Başbakan Kyriakos Miçotakis imza attı.
 
Yunanistan'dan yapılan açıklamada, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte'nin de anlaşmayı daha sonraki bir tarihte imzalayacağı belirtildi.
 
Yunanistan Enerji Bakanı Kostis Hatzidakis, boru hattı anlaşmasının Türkiye'ye mesaj göndermek değil, enerji sektöründe bölgesel düzeyde işbirliğini ilerletme amaçlı olduğunu söyledi.
 
Türkiye ile Libya arasında imzalanan iki mutabakatın ardından yapılan üç ülkenin anlaşmasına, Avrupa ve ABD'li bazı yetkililerden destek açıklamaları geldi. 
 
7 kezdir bir araya gelen Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail liderleri arasındaki 3'lü anlaşma, Rus gazına alternatif olarak değerlendiriliyor. Mısır'ın yanı sıra her üç ülkenin yönetimi, Ankara ile Trablus'un Doğu Akdeniz'deki anlaşmalarına karşı çıkıyor. 

 

Kaynak:MA

İsrail Yunanistan ve Kıbrıs anlaşmayı imzaladı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doğu Karadeniz sağanak yağış altında
Doğu Karadeniz sağanak yağış altında
Kumluca'da 60 hektarlık alan kül oldu
Kumluca'da 60 hektarlık alan kül oldu