Hamaney: Dün gece ABD'ye tokat attık

İran'ın ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney, ülkesinin Irak’ta bulunan ABD üssüne dönük dün gece gerçekleştirdiği saldırılara dair "Dün gece, ABD’ye atılmış bir tokattı" açıklamasında bulundu.

Hamaney: Dün gece ABD'ye tokat attık
Hamaney: Dün gece ABD'ye tokat attık Editör
Bu içerik 309 kez okundu.

İran, Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin ABD tarafından öldürülmesinin ardından Irak'taki ABD üslerine dün gece balistik füzelerle saldırı düzenledi. İran'ın ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney, Şiilerin kutsal kenti Kum’da, Şah rejiminin 1978’de yaptığı bir katliamla ilgili bir anma töreninde ülkesinin gerçekleştirdiği bu saldırıya dair açıklamada bulundu. 
 
Hamaney, ABD’ye Irak’ta yaptıkları misilleme için, “Dün gece ABD’ye atılmış bir tokattı” ifadesini kullandı. Hamaney, Amerikan askerlerinin bölgeyi terk etmesi gerektiğini de söyledi. 
 
“ABD, İran’ın düşmanıdır” diyen Hamaney, Süleymani’nin bir suikastla öldürülmesinin İran devriminin hâlâ yaşadığının göstergesi olduğunu belirtti. 
 
YENİ NÜKLEER MÜZAKEREYE RET
 
Hamaney, bölgedeki Amerikan varlığını bir yolsuzluk kaynağı olarak nitelendirerek, ABD askerlerinin Ortadoğu’dan çekilmesi gerektiğini söyledi. Hamaney, gelinen noktada Washington’la nükleer görüşmeleri yeniden başlatmanın ABD hakimiyetinin önünü açacağı uyarısında da bulundu.
 
‘SÜLEYMANİ BİLGE BİR ADAMDI’
 
Hamaney, Süleymani hakkında da, “Onun şahsiyetine ilişkin çok şey söylendi. Bizim dostumuz olan bu cesur ve cömert adam şu anda cennette bulunmakta” dedi. 
 
“Öncelikle şehit Süleymani cesur bir adamdı fakat aynı zamanda bilgiliydi” diyen Hamaney, devamla şunları söyledi: “Kendisi ve tüm askerleri cesur, bilge ve tedbirliydi. Her zaman yaptıklarında bir mantık var. Bu cesaret ve bu yetkinlik sadece askeri cephe alanında kullanılmadı siyasette de kullanıldı. Kendisi hem siyasi arenada cesurdu ve ikna ediciydi. Tüm bunlarla birlikte gerçek anlamda mümindi. Cesaretini, bilgeliğini hep Allah’ın yolunda kullandı.”


Kaynak:MA 

Hamaney: Dün gece ABD'ye tokat attık
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
UNICEF: Beyrut limanı patlaması sonucu yaklaşık 100 bin çocuk evsiz kaldı
UNICEF: Beyrut limanı patlaması sonucu yaklaşık 100 bin çocuk evsiz kaldı
Motorine zam geldi
Motorine zam geldi