Trump azline yönelik yargı süreci başladı

ABD Başkanı Trump’a yönelik azil soruşturmasına yönelik iki maddenin Senato'ya resmen iletilmesinin ardından Trump'a yönelik yargı süreci Senato'da başladı.

Trump azline yönelik yargı süreci başladı
Trump azline yönelik yargı süreci başladı Editör
Bu içerik 309 kez okundu.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, 24 Eylül 2019’da, “ABD’nin ulusal güvenliğine zarar verdiği” ve “başkanlık yeminine ihanet ettiği” gerekçesiyle ABD Başkanı Trump’a yönelik azil soruşturması başlatıldığını açıklamıştı.

Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen Trump'ın azline yönelik iki maddenin Senato'ya resmen iletilmesinin ardından Trump'a yönelik yargı süreci de Senato'da başladı. Pelosi tarafından dün açıklanan ve başkanlığını İstihbarat Komitesi Başkanı Adam Schiff’in üstlendiği 7 kişilik savcı vekil ekibi, Senato binasına gelerek söz konusu resmi belgeleri ilgili birime teslim etti. Daha sonra kürsüye gelen Schiff, Trump’a yöneltilen suçlamalarla ilgili gerekçeleri içeren 9 sayfalık metni okudu.

Senato’daki duruşmalara başkanlık edecek olan Yüksek Mahkeme Başkanı John Roberts, Senato Genel Kurulu’nda yemin ederek “azil mahkemesi başkanı” oldu. Azil oturumlarında jüri olarak görev yapacak 100 senatör de toplu olarak yemin ederek göreve başladı.

Senato Genel Kurulu, 21 Ocak Salı günü öğleden sonra yerel saatle 13.00’te yeniden bir araya gelecek. Trump’ın azline yönelik Senato’daki ilk duruşma olarak kayıtlara geçecek Salı günkü duruşmada, iddia ve savunma taraflarının ilk sunumlarını yapması bekleniyor.

 

Kaynak:MA

Trump azline yönelik yargı süreci başladı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doğu Karadeniz sağanak yağış altında
Doğu Karadeniz sağanak yağış altında
Kumluca'da 60 hektarlık alan kül oldu
Kumluca'da 60 hektarlık alan kül oldu