Van'da 3'üncü çığ uyarısı: Ölü sayısı 23’e çıktı

VAN - Bahçesaray'da arama kurtarma ekibinin üzerine düşen çığ sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 23'e yükseldi. İkinci çığda, 8 jandarma, 3 korucu, 3 itfaiye eri ve 9 sivilin hayatını kaybettiği açıklandı. Bölgede üçüncü çığ uyarısı üzerine arama çalışmalarına ara verildi.

Van'da 3'üncü çığ uyarısı: Ölü sayısı 23’e çıktı
Van'da 3'üncü çığ uyarısı: Ölü sayısı 23’e çıktı Editör
Bu içerik 178 kez okundu.

Van'nın Bahçesaray ilçesinde bir minibüsün üzerine düşen çığın altında kalan yurttaşları arama kurtarma ekibinin üzerine de çığ düştü. Ekiple birlikte 50'yi aşkın kişi ikinci çığın altında kaldı. Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, ikinci çığda 23 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Yaşamını yitirenlerden 8'inin jandarma, 3'ünün korucu, 3'ünün itfaiye eri ve 9'unun ise sivil olduğu kaydedildi. Çığ altında kalan 25 kişi kurtarılırken, çok sayıda kişinin hala çığ altında olduğu belirtildi.

 İkinci çığın altında kaldığı belirtilen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan ile AFAD İl Müdürü Osman Uçar’ın yaralı kurtarılarak, hastaneye kaldırıldı.

 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Van'da meydana gelen çığ felaketinde şu an hastanelerimize cesetleri getirilen vatandaşlarımızın sayısı 18 ve hastanelerimizde 29 yaralının tedavi edildiğini söylemek istiyorum. Ölü sayısı artabilir. Yaralıların da sayısının artabileceğini tahmin ediyoruz" dedi.

 ÜÇÜNCÜ ÇIĞ UYARISI

 Çığ altında kalanların kurtarılması için yapılan arama-kurtarma çalışmaları ise durduruldu. Bölgede üçüncü çığ tehlikesinin olabileceği ihtimaline karşı anons yapıldı. Tüm ekipler ve yurttaşlar bölgeden uzaklaştırıldı.

 Van-Bahçesaray karayolunun 33’üncü kilometresinde dün akşam saatlerinde bir minibüs çığ altında kalmış ve 5 kişi hayatını kaybetmişti. 6 kişi ise sağ olarak kurtarılmıştı.

 

Kaynak:MA

 

Van'da 3'üncü çığ uyarısı: Ölü sayısı 23’e çıktı
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Rusya’da helikopter düştü:1 ölü
Rusya’da helikopter düştü:1 ölü
CDS primi jeopolitik risklerle artıyor
CDS primi jeopolitik risklerle artıyor