Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Koronavirüs nedeniyle okullar 16 Mart'tan itibaren tatil

ANKARA – Beştepe'de kabine üyelerinin katılımıyla koronavirüs zirvesinde alınan kararlara ilişkin basın açıklamasında konuşan Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, okulların 16 Mart tarihinden itibaren ilk, orta ve liselerin tatil edildiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Koronavirüs nedeniyle okullar 16 Mart'tan itibaren tatil
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Koronavirüs nedeniyle okullar 16 Mart'tan itibaren tatil Editör
Bu içerik 321 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, Beştepe'de kabine üyelerinin katılımıyla koronavirüs zirvesinde alınan kararları yaptığı basın toplantısı ile açıkladı.

Kalın'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

*Salgınla mücadelenin sağlık, turizm, ekonomi, savunma ve diğer tüm alanlarda başarıyla sürdürülebilmesi için vatandaşlarımızın aktif rol oynamaları, tavsiyeleri titiz bir şekilde uygulamak suretiyle bu süreci atlatmamız büyük önem arz etmektedir. Alınan tedbirleri titiz ve kararlı bir şekilde yürütmeyi devam ettireceğiz. Salgının seyrini izlerken ülkemizde atabileceğimiz adımlarla ilgili değerlendirmeleri vatandaşlarımızın dikkate alması ve uygulaması gerekmektedir.

*İlk orta ve liseler, 16 Mart'tan itibaren 1 hafta, üniversiteler ise 3 hafta tatil edilecek. Eğitim-öğretime 23 Mart'tan itibaren de uzaktan eğitim yönetimiyle devam edilecek.

*Milli Eğitim Bakanlığı bununla ilgili bir eğitim altyapısı hazırladı. Eğitimde bir zaman kaybı olmaması ve salgınla mücadelede bir mahal olmaması için böyle bir karar verildi.

*Spor müsabakaları Nisan ayı sonuna kadar seyircisiz oynanacak.

*16 Mart tarihinden itibaren üniversitelerimiz 3 hafta tatil edilecektir. Bu çerçevede, bu 3 haftalık tatilin nasıl koordine edileceği ve eğitim açısından nasıl telafi edileceği konusu da YÖK koordinasyonunda belirlenecek usul ile üniversitelerle istişare etmek suretiyle eğitim programı tanzim edilecek. Böylece kaybın olmaması için gerekli tedbirler de alınacaktı

*Spor müsabakalarıyla uzmanların yaptığı tavsiyeler çerçevesinde spor müsabakaların Nisan sonuna kadar seyircisiz oynanması kararı alınmıştır.

*Kamu görevlilerinin yurt dışı ziyaretleriyle ilgili bir genelge hazırlandı, fevkalade bir durum olmadıkça kamu çalışanlarının yurt dışına çıkışı izne tabi olacaktır.

*Vatandaşlarımızın yurt dışı seyahatlerini bir süre ertelemelerini tavsiye ediyoruz. Yurt dışından Türkiye'ye gelen vatandaşlarımızın kontrollerini yaptırarak kendilerini 14 gün tecrit etmeleri büyük bir önem arz etmektedir.

*Vatandaşlarımızın bu tavsiyeleri titizce hayata geçirmeleri önem arz ediyor.

*Bu konularla ilgili ilgili bakanlıklarımızın sürecin akışına göre dönem dönem farklı bilgilendirmeleri olabilir. Bunu da ilgili kurumlarımız kendileri yapacaklardır.

*Kültür ve Turizm Bakanı'mız kültürel faaliyetlerle ilgili çalışıyorlar, kendileri bir açıklama yapacaklar.

*Hasta olan kişinin sağlık durumu iyi, onunla birlikte karantinaya alınanların da durumları iyi. Bu karantina ve tedavi sürecinin devam etmesini bekliyoruz.

 

*İtalya'dan Vuhan benzeri bir tahliye prosedürümüz yok.

*Kreş ve gündüz bakım evleri konusu gündeme gelmedi. Burada velilerin bir tercihte bulunmaları söz konusu olacak. Bununla ilgili bir düzenlemeden ziyade kendilerinin bir inisiyatif alarak böyle bir adım atmalarını tavsiye ediyoruz.

*Şu an itibariyle tek vaka var.

*Cumhurbaşkanı'mızın yurt dışı programlarını bir müddet erteliyoruz.

*Özel eğitim kurumlarına tavsiyemiz okullarla ve üniversitelerle ilgili takvime kendilerini uydurmaları.

*Salı günü İstanbul'da Cumhurbaşkanı'mızın Merkel ve Macron'la zirve toplantısı olacak.

*Spor Bakanı'mız toplantıdaydı. Futbol Federasyonu ve ilgililerle görüşecek, bu hafta başlaması önem arz ediyor.

*Üniversitelerdeki idari kadrolarla ilgili izin planlaması yok, YÖK planlayacak, bazı üniversiteler kendileri karar verebilirler, öğretmenlerimizle ilgili de Milli Eğitim Bakanlığı karar verecek."

 

Kaynak:MA

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Koronavirüs nedeniyle okullar 16 Mart'tan itibaren tatil
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünya Sağlık Örgütü’nden maske uyarısı
Dünya Sağlık Örgütü’nden maske uyarısı
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Günlük test sayısında 10 bini aştık
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Günlük test sayısında 10 bini aştık